Obowiązkowe zaświadczenia o szczepieniu przeciw COVID-19 w Szwecji

Świat
Obowiązkowe zaświadczenia o szczepieniu przeciw COVID-19 w Szwecji
PAP/EPA/Mourad Balti Touati

Rząd Szwecji ogłosił w środę wprowadzenie od grudnia wymogu okazywania zaświadczeń o zaszczepieniu przeciw COVID-19 przy zgromadzeniach liczących więcej niż 100 osób.

Jak podano na konferencji prasowej, w tym celu powstanie specjalna aplikacja na smartfony, jej stosowanie nie ma być jednak obowiązkowe. - Ci, którzy nie będą chcieli skorzystać z certyfikatu, będą musieli liczyć się z pewnymi ograniczeniami - podkreśliła minister kultury Amanda Lind.

 

Większa impreza kulturalna lub sportowa w lokalu z udziałem osób niezaszczepionych będzie mogła odbyć się jedynie wtedy, gdy spełnione zostaną wymogi dotyczące odstępów i limitów zagęszczenia.

 

ZOBACZ: Zaszczepili 93 proc. dorosłych mieszkańców. Teraz przywracają restrykcje

 

Ponadto, jak poinformowała dyrektor Urzędu Zdrowia Publicznego Karin Tegmark Wissel, od 22 listopada przywrócony zostanie obowiązek poddawania się testowi na Covid-19 osób w pełni zaszczepionych. Taki wymóg został zniesiony 1 listopada, powodując falę krytyki ekspertów, którzy podkreślali, że Szwecja ponownie postępuje "zbyt liberalnie". Niezależni epidemiolodzy obawiali się, że z tego powodu podawane statystyki dotyczące zakażeń nie będą odzwierciedlać trendów i utrudnią walkę z pandemią.

Chcą uniknąć powtórki z 2020 roku 

Obie decyzje pokazują, że władze Szwecji chcą uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce na początku pandemii wiosną 2020 roku. Wówczas nie zdecydowano się na restrykcje, a wydano jedynie zalecenia, a także nie testowano wszystkich osób z symptomami. Doprowadziło to do dużej liczby zakażeń i zgonów, zwłaszcza wśród osób starszych.

 

W listopadzie wymóg okazywania zaświadczeń o zaszczepieniu przywróciła Dania, a Norwegia lokalnie umożliwiła ich stosowanie. W obu krajach rejestruje się najwyższe wskaźniki zakażeń koronawirusem od wielu miesięcy.

 

ZOBACZ: Austria. Wprowadzono surowe przepisy. Niezaszczepieni "praktycznie wykluczeni z miejsc publicznych"

 

W Szwecji tej jesieni w porównaniu z innymi krajami skandynawskimi sytuacja pandemiczna jest stabilna, z tendencją wzrostową. W ciągu ostatniej doby odnotowano 1294 nowe zakażenia koronawirusem.

 

Do środy w państwie Trzech Koron w pełni zaszczepionych było 81,7 proc. populacji powyżej 16 lat.

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie