Węgry. Czteroosobowa rodzina zachorowała na COVID-19. Nie byli zaszczepieni

Świat
Węgry. Czteroosobowa rodzina zachorowała na COVID-19. Nie byli zaszczepieni
Polsat News

Czteroosobowa rodzina z Budapesztu trafiła do szpitala z COVID-19 w ciężkim stanie. Wszystkich podłączono do respiratorów, ale ojciec zmarł. Jak poinformował we wtorek dziennik "Blikk", mieli fałszywe zaświadczenia o zaszczepieniu przeciw koronawirusowi.

Członkowie rodziny – rodzice i dwójka dzieci w wieku szkolnym – zachorowali na COVID-19 i w krótkim czasie wszyscy trafili na szpitalny oddział intensywnej opieki medycznej. Ojca nie udało się uratować, a matka nadal walczy o życie. Także młodsze dziecko jest w stanie zagrażającym życiu.

 

ZOBACZ: Niemcy. Plan rządu: przepustki covidowe obowiązkowe w miejscu pracy

 

"W tle rysuje się bardzo smutna, a zarazem pouczająca historia. Jak się dowiedzieliśmy, żaden członek rodziny nie zaszczepił się, ale potrzebowali zaświadczenia o zaszczepieniu, bo często podróżowali za granicę" – napisał "Blikk".

 

Lekarze zawiadomili o tym przypadku władze, bo zaświadczenia o zaszczepieniu, które mieli chorzy, wydały im się podejrzane. Bada je teraz policja.

Fałszywe zaświadczenia o szczepieniu

Według dziennika popyt na fałszywe zaświadczenia o szczepieniu jest coraz większy i policja prowadzi już śledztwo w 17 sprawach, gdzie lekarze i pielęgniarki współpracowali przy wystawianiu fałszywych zaświadczeń.

 

Na Węgrzech w pełni zaszczepionych przeciw koronawirusowi jest około 60 proc. ludności – według wtorkowych danych ponad 6 mln osób. Trwa także aplikowanie trzeciej dawki, którą otrzymało już 1,6 mln osób.

 

ZOBACZ: Ukraina. Krematorium w Kijowie podwoiło liczbę kremacji. Powodem liczba zgonów na COVID-19

 

W kraju trwa obecnie 4. fala pandemii i liczba zgonów na Covid-19 oraz zakażeń gwałtownie rośnie. W ciągu ostatniej dobry stwierdzono 5323 nowych infekcji i zmarło 165 chorych na Covid-19. Liczba aktywnych zakażeń koronawirusem wzrosła do prawie 107 tys.

 

Władze ogłosiły od poniedziałku tydzień szczepień, co oznacza, że do końca tygodnia na szczepienie można się zgłaszać bez uprzedniego zapisu.

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie