NBP wydał komunikat. "Bank centralny nie może pozwolić na ignorowanie ataków na jego niezależność"

Polska
NBP wydał komunikat. "Bank centralny nie może pozwolić na ignorowanie ataków na jego niezależność"
Polsat News
NBP: W ostatnich tygodniach nasiliły się ataki na bank centralny

W ostatnich tygodniach nasiliły się ataki na bank centralny, przejawiające się m.in. podawaniem informacji nieprawdziwych i zmanipulowanych, sugerujących, że NBP i jego prezes są jest źle oceniani za granicą - podał NBP w komunikacie, zaznaczając, iż zamierza im przeciwdziałać.

We wtorkowym komunikacie podkreślono, iż Narodowy Bank Polski jest niezależną, apolityczną instytucją zaufania publicznego, z definicji i praktyki niepodlegającą wpływom polityków.

 

"W ostatnich tygodniach nasiliły się ataki na bank centralny w obszarze polityki i mediów, w tym społecznościowych, przejawiające się m.in. podawaniem informacji wyrwanych z kontekstu, nieprawdziwych, niesprawdzonych lub zmanipulowanych. Jest to na pozór zbiór mało istotnych, drobnych elementów, które jednak powtarzane w sposób ciągły, mogą utrwalać wypaczony wizerunek banku i sprawiać wrażenie niespójnego przekazu w zakresie polityki pieniężnej. Wpływy takich działań mogą mieć szerszy, szkodliwy wpływ dla gospodarki, jak i Polaków" - oceniono w komunikacie NBP.

 

"Zmanipulowany przekaz"

Według banku, zaczęto rozpowszechniać zmanipulowany przekaz oparty m.in. na publikacji jednego z zagranicznych magazynów, sugerujący, że "polski bank centralny, a dokładniej jego Prezes, jest źle oceniany".

 

"Celowo zestawiono Polskę ze słabymi ekonomicznie krajami, pomijając fakty, iż słabsze ekonomicznie kraje umiejscowiono wyżej w rankingu, zaś podobną notę co Polska rok wcześniej otrzymała np. Szwajcaria. Nie wspomniano także, że na opinię redaktorów wpływają analitycy banków komercyjnych - informowanie o przyszłych ruchach w zakresie stóp procentowych oraz jak najszybsze ich podwyższanie, stanowi dla tego środowiska realizację partykularnego interesu" - podkreślono w komunikacie.

 

ZOBACZ: Adam Glapiński: może tak się stać, że Polski Ład będzie miał impuls proinflacyjny

 

Komunikat banku przytacza również inne przykłady "kampanii fake newsów" skierowanych przeciwko NBP, związane m.in. z nagrodami przyznanymi prezesowi banku i reakcję ze strony służb prasowych banku.

 

"Bank centralny nie może pozwolić na ignorowanie bezpardonowych ataków na jego niezależność. Służby komunikacyjne NBP przeszły dużą reorganizację, wyposażając się w odpowiednie narzędzia natychmiastowej reakcji o odpowiednio szerokim zasięgu. To, co w delikatny sposób zasygnalizował bank i służby komunikacyjne wspomnianymi wpisami, to jasny sygnał dla środowiska politycznego, że w przypadku dalszego kontynowania ataków na NBP, służby komunikacyjne zmuszone będą adekwatnie reagować, aby zapewnić optymalną przestrzeń na realizację celów i zadań banku centralnego wynikających m.in. z zapisów Konstytucji RP" - podkreślono w komunikacie.

"Poszukiwanie płytkich sensacji"

Jak zaznaczono, narzędzia analityczne wykorzystywane w pracy PR-owców banku dostarczają alarmujących informacji o coraz częstszych przypadkach jawnego nastawienia politycznego względem NBP w mediach społecznościowych.

 

"Pytania, jakie wpływają do NBP, coraz rzadziej dotyczą polityki pieniężnej, czy zadań realizowanych przez bank centralny. Najczęściej są to poszukiwania tzw. haków, a więc płytkich sensacji, które mogłoby zaszkodzić Prezesowi NBP i prestiżowi instytucji. Całość wygląda na realizację zlecenia politycznego i zmasowane ataki mające za cel storpedowanie drugiej kadencji Prezesa" - wskazano w komunikacie banku.

 

ZOBACZ: Prezes NBP Adam Glapiński laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP za działanie w pandemii

 

Według komunikatu, pracownicy NBP rozumieją znaczenie niezbędnych zmian, jakie mają nastąpić w pierwszym półroczu 2022 roku, niemniej zadaniem Departamentu Komunikacji NBP jest kontynuowanie strategii informacyjnej banku, tak by minimalizować szkody wynikające z nasilającej się walki politycznej.

 

"NBP nie dopuści do zaburzania przekazu komunikacyjnego przez toczącą się poza bankiem walkę polityczną. Próby takiego rozgrywania walk politycznych są szkodliwe dla naszego państwa i mogą przysporzyć większych problemów nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej" - podkreślono w komunikacie banku.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie