Prezes NBP Adam Glapiński laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP za działanie w pandemii

Polska
Prezes NBP Adam Glapiński laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP za działanie w pandemii
PAP/Darek Delmanowicz
Prezes NBP Adam Glapiński zabiega o drugą kadencję

Prezes NBP Adam Glapiński został laureatem specjalnej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP za utrzymanie stabilności systemu bankowego w kryzysie spowodowanym pandemią wirusa SARS-CoV-2. Nagrodę wręczono w czwartek wieczorem w Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie.

- Druga nagroda specjalna, indywidualna, to nagroda, której wcześniej nie było. Zdecydowałem się ją nadać dlatego, że te ostatnie dwa lata, zwłaszcza czas poprzedniego roku ale i dużej części tego, to był czas bardzo trudny dla mnie jako prezydenta, który martwi się o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, a to bezpieczeństwo to także bezpieczeństwo gospodarcze - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas gali wręczania prezydenckich nagród.

Glapiński: zastosowaliśmy odpowiednie środki

Przypomniał, że na początku kryzysu spowodowanego pandemią wielu obawiało się, że w bankach zabraknie pieniędzy, gdyż może dojść do paniki i klienci będą wybierali gotówkę.

 

ZOBACZ: Komentarze po wpisach NBP na Twitterze. Głos zabrał szef komunikacji

 

- Tylko pan prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński i ja wiemy, ile razy się w tamtym momencie spotkaliśmy, ile razy prezes przychodził do mnie i mówił: "Spokojnie, działamy, panujemy nad sytuacją (...). Podjęliśmy działania, zastosowaliśmy odpowiednie środki, proszę się nie martwić, na pewno nie dojdzie do żadnej sytuacji, która może być rzeczywiście niebezpieczna". (...) Panie prezesie, ogromnie za to dziękuję, to była niezwykła próba. Nie wiadomo, co by się stało z polską gospodarką, z wieloma polskimi firmami, które później udało się uratować, (...) dzięki temu właśnie, że nie zawalił się system bankowy - powiedział Duda.

Glapiński: czuję się coraz lepiej przygotowany

Prezes NBP Adam Glapiński oświadczył w środę, że będzie się starał o drugą kadencję na tym stanowisku. Jak powiedział dziennikarzom, w swojej ocenie, jest na to właściwie przygotowany.

 

ZOBACZ: NBP wyda banknot 20 zł z Lechem Kaczyńskim

 

- Będę się starał o drugą kadencję, bardzo bym chciał drugą kadencję i czuję się właściwie przygotowany, coraz lepiej przygotowany. To zależy od prezydenta i większości sejmowej - powiedział Glapiński w środę.

 

Adam Glapiński zaczął 6-letnią kadencję na stanowisku Prezesa NBP 21 czerwca 2016 r. Zgodnie z prawem ta sama osoba nie może być Prezesem NBP dłużej niż dwie kadencje.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie