Kryzys migracyjny. Posłowie złożyli projekt uchwały o solidarności w sprawie ochrony polskich granic

Polska
Kryzys migracyjny. Posłowie złożyli projekt uchwały o solidarności w sprawie ochrony polskich granic
PAP/Paweł Supernak
Posiedzenie Sejmu

W chwili próby Sejm wyraża solidarność z polityką polskiego rządu; jeżeli będziemy ze sobą solidarni, razem skutecznie stawimy czoła atakowi na nasze państwo - czytamy w projekcie uchwały o solidarności w sprawie ochrony polskich granic autorstwa grupy posłów PiS, który został złożony w Sejmie.

Projekt ma związek z ubiegłotygodniowym specjalnym posiedzeniem Sejmu, podczas którego przedstawiciele rządu poinformowali o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

 

ZOBACZ: Sejm. Trzech posłów Konfederacji wykluczonych z obrad

 

"Reżim Aleksandra Łukaszenki po raz kolejny zaatakował Polskę, wykorzystując sprowadzone przez siebie tysiące migrantów do szturmu na granice Rzeczypospolitej. Od kilku dekad nasze państwo nie stało przed tak dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa" - podkreślono w projekcie. "W tej chwili próby Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża solidarność z polityką polskiego rządu w tej sprawie wraz ze wszystkimi instytucjami i osobami zaangażowanymi w obronę Polski i Polaków" - czytamy.

 

W projekcie podkreślono, że tysiące naszych przodków walczyły o prawo do wolnej i niepodległej Polski.

Sejm potępia dezinformację

"Naszym obowiązkiem, w pamięci trudu przeszłych pokoleń, jest stanąć dziś ramię w ramię z żołnierzami, z funkcjonariuszami dumnie noszącymi polski mundur i strzegącymi granic państwa. Funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji, żołnierze Wojska Polskiego w tym WOT i przedstawiciele innych służb bronią naszego bezpieczeństwa, naszej wolności i suwerenności naszej ojczyzny" - głosi projekt. Dodano, że Sejm wyraża wdzięczność wszystkim, którzy służą dziś Rzeczypospolitej.

 

ZOBACZ: Włodzimierz Czarzasty może stracić fotel wicemarszałka Sejmu. Ryszard Terlecki podał termin

 

W projekcie uchwały podkreślono też, że Sejm stanowczo potępia wszelkie działania prowadzące do destabilizacji Polski zwłaszcza dezinformację zewnętrzną.

Sejm RP zwraca się o solidarność do wszystkich Polaków

"Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom wobec zewnętrznego ataku oraz zagwarantowanie nienaruszalności granic jest elementarnym obowiązkiem państwa polskiego, wynikającym wprost z Konstytucji. Podstawowym zadaniem spoczywającym na wszystkich obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności na reprezentantach polskiego narodu – niezależnie od poglądów politycznych – jest wspieranie instytucji państwa i jego służb. Rzeczpospolita Polska jest państwem silnym siłą swoich instytucji i swoich obywateli. Jeżeli będziemy ze sobą solidarni, razem skutecznie stawimy czoła atakowi na nasze państwo. O tę solidarność Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się dziś do wszystkich Polaków" - czytamy w projekcie uchwały.

 

Informację rządu ws. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz o podejmowanych działaniach przedstawili w ubiegłym tygodniu w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak i szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak informowano wówczas, za sytuację na wschodniej granicy odpowiada reżim Alaksandra Łukaszenki, który używa migrantów jako żywych tarcz. Szef rządu podkreślał, że na granicy mamy nie tylko do czynienia z przemocą, ale też z wyreżyserowanym spektaklem, którego celem jest naruszenie granicy Polski, wprowadzenia chaosu w Polsce i UE.

 

Mariusz Błaszczak ocenił, że sytuacja na granicy z Białorusią to najpoważniejszy od dziesięcioleci test dla polskich służb i że sytuacja szybko się nie uspokoi. Szef MSWiA zapewniał, że rząd nie pozwoli, by "Polska stała się szlakiem dla przemytników, dla zorganizowanych grup przestępczych, dla wrogów naszego kraju, szlakiem nielegalnej migracji".

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie