Sejm. Trzech posłów Konfederacji wykluczonych z obrad

Polska
Sejm. Trzech posłów Konfederacji wykluczonych z obrad
Polsat News
Grzegorz Braun odmawiający założenia maseczki

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wykluczyła z wtorkowego posiedzenia Sejmu czterech posłów Konfederacji: Jakuba Kuleszę, Grzegorza Brauna, Krystiana Kamińskiego i Konrada Berkowicza w związku z brakiem maseczek. Kamiński zgłosił, że posiada zwolnienie lekarskie i może pozostać na sali. - Jest to hipokryzja bezczelna - ocenił Berkowicz.

Marszałek Sejmu poinformowała na początku posiedzenia Sejmu, że wszyscy posłowie otrzymali smsy informujące o nakazie noszenia maseczek podczas posiedzenia Sejmu z uwagi na wzrastającą liczbę zakażeń koronawirusem. Powołała się też na art. 175 pkt 5 regulaminu Sejmu, zgodnie z którym marszałek Sejmu może wykluczyć z posiedzenia posłów, którzy utrudniają prowadzenie obrad.

 

ZOBACZ: Włodzimierz Czarzasty może stracić fotel wicemarszałka Sejmu. Ryszard Terlecki podał termin

 

Podczas posiedzenia Sejmu posłowie Konfederacji nie chcieli założyć maseczek. Marszałek Elżbieta Witek wystosowała liczne prośby by dostosowali się do regulaminu prac Sejmu i założyli maseczki. Krzysztof Bosak zastosował się do prośby a Artur Dziambor i Dobromir Sośnierz przestawili zwolnienie lekarskie umożliwiające im przebywanie na sali plenarnej bez maseczki.

Trzech posłów wykluczonych z obrad

Po apelach marszałek Sejmu zwróciła się do czterech posłów, w tym do Jakuba Kuleszy, Grzegorza Brauna, Krystiana Kamińskiego i Konrada Berkowicza o opuszczenie sali i wykluczyła tych posłów z udziału w posiedzeniu. Następnie dodała, że Krystian Kamiński również posiada zwolnienie lekarskie, w związku z czym może pozostać na sali.

 

Trzej posłowie opuścili salę plenarną.

Reakcja wykluczonych posłów

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Konrad Berkowicz mówił, że "oficjalnym" powodem wykluczenia "był brak maseczki w Sejmie". Dodał, że decyzję marszałek Sejmu "oklaskiwała zarówno Lewica, jak i posłowie PiS, ci sami, którzy w czasie obowiązujących obostrzeń biorą udział w masowych imprezach w przestrzeni zamkniętej, gdzie oficjalnie obowiązuje maseczka". - Jest to hipokryzja bezczelna - ocenił.

 

Berkowicz relacjonował też swoją wizytę w sejmowym bufecie, który po głosowaniach - jak mówił - "zaczął wypełniać się posłami i wszyscy wchodzili bez maseczek". - Bo jak wiadomo, w bufecie już nie ma tego śmiertelnego zagrożenia, o które dbają posłowie i w "teatrze na sali obrad" oklaskują - ironizował.

 

ZOBACZ: Niemcy. Plan rządu: przepustki covidowe obowiązkowe w miejscu pracy

 

Zdaniem Berkowicza, decyzja marszałek Witek była bezprawna, gdyż Konfederacja uzyskała "dwie niezależne ekspertyzy profesorów prawa, w których jednoznacznie stwierdzają, że pani marszałek Witek nie ma prawa nałożyć na posłów obowiązku noszenia maseczek". Berkowicz zaprosił też na godz. 18:00 we wtorek na protest organizowany przed Konfederację przed Sejmem przeciwko "planowanej ustawie, która ma zacieśnić segregację sanitarną".

Jakub Kulesza: nie przeszkadza mi noszenie maseczek

Poseł Jakub Kulesza oświadczył, że jemu "nie przeszkadza noszenie maseczek" i od tego "nie umrze", jednak Konfederacji "chodzi przede wszystkim o to, aby nie dopuścić do łamania prawa". Zwrócił przy tym uwagę, że posłowie wykluczeni z posiedzenia Sejmu nie mogą uczestniczyć w głosowaniach. - Jak ważne głosowanie jest na tym posiedzeniu Sejmu, o którego większość rządzącą boją się rządzący na czele z marszałek Witek, że pani marszałek Witek posuwa się do wykluczenia kilku posłów tylko po to, żeby tą większość uzyskać? - pytał przewodniczący koła Konfederacji.

 

W konkluzji Kulesza ocenił: - Ten Sejm to nie jest świątynią demokracji, to świątynia hipokryzji i bezprawia. Sprzeciwiamy się nie tym maskom, tylko hipokryzji i robieniu z ludzi idiotów.

 

Grzegorz Braun podkreślał, że w proteście posłów Konfederacji nie chodzi o ich "indywidualne fanaberie", tylko o to, "czy obywatele Rzeczypospolitej Polskiej będą do końca życia bezprawnie nagabywani w kwestiach, które należą do sfery prywatności każdego człowieka". 

wys/zdr/an/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie