Granica polsko-białoruska. Heiko Maas: migranci powinni wrócić tam, skąd przybyli

Świat
Granica polsko-białoruska. Heiko Maas: migranci powinni wrócić tam, skąd przybyli
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Heiko Maas: migranci z polsko-białoruskiej granicy powinni wrócić tam skąd przybyli

Migranci z polsko-białoruskiej granicy powinni wrócić tam, skąd przybyli - powiedział w poniedziałek w Brukseli po zakończeniu posiedzenia Rady ds. Zagranicznych UE szef niemieckiego MSZ Heiko Maas.

Maas był pytany przez dziennikarzy o to, czy Niemcy powinny przyjąć migrantów, którzy znaleźli się na polsko-białoruskiej granicy.

 

Nie. Opowiadam się za tym, by ludzie, którzy się tam znajdują, którzy przez podstępne działanie zostali tam zwabieni, teraz zostali odwiezieni do swoich krajów pochodzenia. Kraje te powinny też przyjąć na siebie swoją część odpowiedzialności - odpowiedział niemiecki minister.

 

ZOBACZ: NATO wzywa Rosję do przejrzystości działań wojskowych przy granicy z Ukrainą

 

Jeden z niemieckich dziennikarzy dopytywał, co z tymi, którzy mają podstawy, by ubiegać się o ochronę międzynarodową?

 

- Ani pan, ani ja nie wiemy, czy ktoś z nich ma podstawy do ubiegania się o azyl, ale widzimy, że trafili tam na pokładach samolotów. Ci, którzy otrzymują azyl polityczny muszą zazwyczaj wybierać inne drogi. Bardzo ważne jest, by zademonstrować, nie tylko wobec Białorusi, ale wobec każdego innego, które wpadłby na podobny pomysł, że to się nie uda - oświadczył.

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Przy przejściu granicznym w Bruzgach, migranci rozstawiają obóz

 

- Unia Europejska nie da się szantażować. Musimy ludziom jasno powiedzieć (...), że nie powinni dawać się wykorzystywać jako instrument polityki Łukaszenki. Dlatego ważne jest, by ludzie, którzy są na granicy, wrócili tam, skąd przybyli - skonkludował szef MSZ RFN.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie