MSZ Iraku: pierwszy lot dla naszych obywateli chcących wrócić z Białorusi w czwartek

Świat
MSZ Iraku: pierwszy lot dla naszych obywateli chcących wrócić z Białorusi w czwartek
wikimedia/tjdarmstadt
Rzecznik MSZ nie sprecyzował, ile osób może skorzystać z czwartkowego lotu

Władze Iraku organizują zaplanowany na 18 listopada specjalny lot z Mińska dla swoich obywateli, którzy zdecydowali się wrócić do kraju z Białorusi – poinformował rzecznik irackiego MSZ Ahmed As-Sahaf.

Komentując sytuację swoich rodaków w Białorusi, cytowany przez portal World Today News rzecznik powiedział, że "sprawa przybrała charakter polityczny", a "grupy irackich migrantów padły ofiarą działań siatek przemytniczych, odpowiedzialnych za wydawanie nielegalnych wiz wjazdowych na terytorium Białorusi".

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. 60 migrantów usiłowało się przedrzeć do Polski. "Rzucali kamieniami"

 

- Irackie władze przyjęły pakiet decyzji stanowiący odpowiedź na rozwój wydarzeń w sprawie migrantów – dodał As-Sahaf.

 

W wypowiedzi dla irackiej telewizji publicznej, cytowanej także przez agencję AFP, rzecznik MSZ nie sprecyzował, ile osób może skorzystać z czwartkowego lotu. Przekazał jednak, że władze "doliczyły się 571 obywateli irackich", którzy utknęli na granicy polsko-białoruskiej i zadeklarowali chęć powrotu do kraju.

Irak zamknął białoruskie konsulaty, gdzie wydawano wizy turystyczne

Pod koniec zeszłego tygodnia rząd Iraku przekazał, że proponuje dobrowolną repatriację Irakijczykom na granicy Polski z Białorusią i jest gotów zorganizować więcej niż jeden lot dla swoich obywateli, którzy będą chcieli wrócić do kraju.

 

ZOBACZ: Szef MSZ Niemiec: nie można wykluczyć zamknięcia przestrzeni dla linii transportujących migrantów

 

Irak już wcześniej wysłał na granicę polsko-białoruską swoich dyplomatów z placówek w Moskwie i Warszawie oraz zamknął konsulaty białoruskie w Irbilu i Bagdadzie, gdzie wydawano Irakijczykom wizy turystyczne.

 

Wśród posiadających irackie obywatelstwo migrantów na granicy są w głównej mierze iraccy Kurdowie, którzy uciekają ze swojego autonomicznego regionu w kraju z powodu problemów ekonomicznych i niestabilności - zauważa AFP.

Instrumentalnie wykorzystuje migrantów

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów.

 

UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie