Litwa. Prezydent: poprzemy decyzję Polski o uruchomieniu artykułu 4. NATO

Świat
Litwa. Prezydent: poprzemy decyzję Polski o uruchomieniu artykułu 4. NATO
Wikimedia Commons/ Augustas Didžgalvis, CC BY-SA 4.0
Prezydent Litwy oświadczył, że "niepokoi pełna wojskowa integracja Białorusi z systemem rosyjskim"

Jesteśmy gotowi poprzeć decyzję Polski o uruchomieniu artykułu 4. NATO, jeżeli będzie taka potrzeba – oznajmił w poniedziałek prezydent Litwy Gitanas Nauseda po spotkaniu w Wilnie z prezydentami Łotwy i Estonii, Egilsem Levitsem i Alarem Karisem.

- Jeżeli sytuacja (nielegalnej migracji na granicy z Białorusią – red.) będzie się nadal komplikowała, w każdej chwili należy uruchomić konsultacje w sprawie artykułu 4. NATO – wskazał Nauseda. Przypomniał, że każde państwo członkowskie Sojuszu może to zrobić w chwili zagrożenia.

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Przy przejściu granicznym w Bruzgach, migranci rozstawiają obóz

 

Prezydent Litwy oświadczył, że "niepokoi pełna wojskowa integracja Białorusi z systemem rosyjskim". - To tworzy nowe wyzwania dla NATO. (…)NATO powinno wprowadzić korektę w swe plany, strategię i taktykę, jeżeli chodzi o region graniczący z Białorusią – powiedział Nauseda.

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii wyrazili solidarność z Polską

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii w poniedziałek rozmawiali też z prezydentem Polski Andrzejem Dudą; wydali wspólne oświadczenie w sprawie sytuacji na granicy UE z Białorusią i wyrazili solidarność z Polską.

 

Artykuł 4. mówi o tym, że:
Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć - zdaniem którejkolwiek z nich - zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron

Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu ds. współpracy ekonomicznej, rozwojowej oraz polityki afrykańskiej i bliskowschodniej był gościem "Graffiti" w Polsat News. Zapytany, dlaczego Polska nie poprosiła o użycie artykułu 4 NATO, opowiedział, że "cały czas kontaktujemy się z naszymi sojusznikami w NATO". 

 

Poniedziałkowe wydanie "Graffiti" znajdziesz tutaj.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie