Litewska SG zawróciła 126 osób nielegalnie przekraczających granicę

Świat
Litewska SG zawróciła 126 osób nielegalnie przekraczających granicę
Flickr/Kancelaria Premiera
Polska i Litwa blisko współpracują w związku z kryzysem migracyjnym

Minionej doby na granicy litewsko-białoruskiej zawrócono 126 nielegalnych migrantów. Grupy usiłujące przekroczyć litewską granicę są coraz liczniejsze, jedna z największych składała się z około 80 osób – informuje w poniedziałek Służba Ochrony Granicy Państwowej (VSAT).

Wzrost liczby migrantów nielegalnie przekraczających granicę VSAT notuje od ubiegłego wtorku. W miniony weekend udało się zapobiec w sumie 240 próbom przekroczenia granicy. Najczęściej do naruszeń dochodzi w okolicach miejscowości Orany (lit. Varena) na południu kraju w pobliżu granicy z Polską.

 

ZOBACZ: Bruzgi. Imigranci gromadzą się na granicy. Trwa próba masowego przejścia

 

W ocenie szefa litewskich pograniczników Rustamasa Liubajevasa sytuacja na granicy litewsko-białoruskiej "nadal jest napięta, lecz pozostaje pod kontrolą".

Współpraca polsko-litewska

W rozmowie z telewizją publiczną LRT w poniedziałek Liubajevas wskazał, że od funkcjonariuszy z Polski litewskie służby stale otrzymują informacje o skomplikowanej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, o próbach siłowego przedostania się do Polski, o tym, że migranci zachowują się "dość agresywnie"", a na skutek ich działań ucierpieli również funkcjonariusze.

 

W tym roku granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło dotąd ponad 4,2 tys. osób, a ponad 6 tys. zostało zawróconych.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie