Gen. Mieczysław Bieniek: mur na granicy nie załatwi sprawy. Trzeba utworzyć korytarz humanitarny

Polska
Gen. Mieczysław Bieniek: mur na granicy nie załatwi sprawy. Trzeba utworzyć korytarz humanitarny
PAP/EPA/LEONID SCHEGLOV/BELTA HANDOUT/Polsat News
Gen. Mieczysław Bieniek gościem Polsat News

- Żaden mur na granicy nie załatwi sprawy. Sposobem na wygaszenie kryzysu jest stabilizacja sytuacji w krajach, z których ci ludzie wyjeżdżają. Nie wszystkie osoby, które wyjeżdżają to ofiary wojny, ale wielu z nich - mówił w Polsat News gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO. Przyznał, że "być może powinniśmy stworzyć korytarz humanitarny".

- Europa i świat "muruje się". Natomiast żadne mury nie załatwiają sprawy. Sprawę załatwia stabilizacja sytuacji w krajach, z których ci ludzie wyjeżdżają. Nie wszystkie osoby, które wyjeżdżają to ofiary wojny, ale wielu z nich. Niektórzy potrzebują pomocy. Trzeba stworzyć im warunki - mówił w Polsat News gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

 

Czytaj "Tygodnik Interii": "Granica nie jest linią namalowaną na kartce. Przyrzekaliśmy, że będziemy jej bronić"

 

- Jesteśmy częścią społeczeństwa, które partycypuje w tym, żeby bezpieczeństwo międzynarodowe było utrzymane - podkreślił. 

 

Wideo: Gen. Bieniek mówi, że powinniśmy stworzyć korytarz humanitarny

 

 

Pytany o spodziewany rozwój sytuacji ocenił ją jako "niebezpieczną". - Będzie napór uchodźców. Musimy przewidzieć tę sytuację - dodał.

 

- Być może powinniśmy stworzyć z pomocą Unii Europejskiej i NATO jakiś korytarz ewakuacyjny, humanitarny, gdzie będziemy gotowi przyjąć część tych uchodźców, zweryfikować ich i część z nich odesłać do krajów, z których pochodzą - powiedział gen. Bieniek.

msl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie