Szef Rządowego Centrum Analiz: badamy, czy dziennikarze będą mogli przebywać przy granicy

Polska
Szef Rządowego Centrum Analiz: badamy, czy dziennikarze będą mogli przebywać przy granicy
Polsat News
Szef Rządowego Centrum Analiz i sekretarz stanu w KPRM Norbert Maliszewski

To, czy dziennikarze będą mogli wjechać w strefę objętą stanem wyjątkowym jest przedmiotem analiz - powiedział szef Rządowego Centrum Analiz profesor Norbert Maliszewski w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w programie "Gość Wydarzeń". Jak dodał, wszystko zależy od sytuacji, która będzie w grudniu, gdy wygaśnie stan wyjątkowy.

2 grudnia kończy się stan wyjątkowy w miejscowościach przygranicznych.

 

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował w piątek, że dziennikarze będą mogli pracować na terenach przygranicznych, jeśli w życie wejdzie przygotowywany przez resort projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Jak dodał, proponowane przepisy umożliwiłyby wprowadzenie na czas określony zakazu przebywania w strefie nadgranicznej, mimo zakończenia stanu wyjątkowego.

"Prace trwają"

Maliszewski podkreślił, że Rządowe Centrum Analiz przygotowuje ocenę sytuacji na granicy pod kątem obecności dziennikarzy na granicy. Wyjaśnił również, że w projekcie MSWiA jest zapis o tym, że zgodę na przebywanie dziennikarzy w strefie przygranicznej będą wydawali wojewodowie lub sama Straż Graniczna.

 

ZOBACZ: "To poszło za daleko". Prof. Marcin Wiącek o zakazie wstępu dla dziennikarzy na granicę

 

- Wszystko zależy od sytuacji, która będzie w grudniu, a to, w jaki sposób dostępność dla dziennikarzy będzie wyglądała, jest przedmiotem zastanowienia. Prace trwają - dodał. 

 

WIDEO: Rządowe Centrum Analiz sprawdza, czy dziennikarze będą mogli przebywać w strefie przygranicznej 

 

 

 

- Po drugim grudnia będziemy mogli korzystać z projektu zabezpieczenia na granicy. Tam jest możliwość jej zabezpieczenia do 200 metrów. Natomiast trzeba będzie się zastanawiać nad takimi rozwiązaniami, które będą dawały większy bufor bezpieczeństwa, prawdopodobnie 3 kilometrów - wskazał szef Rządowego Centrum Analiz.

Ustawa o ochronie granicy państwowej

W czwartek do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw. Regulacja umożliwia m.in. wprowadzenie na czas określony zakazu przebywania na określonym obszarze strefy nadgranicznej. W projekcie proponuje się także zniesienie limitu wieku przyjmowanych funkcjonariuszy SG oraz umożliwia używanie przez nich plecakowych miotaczy gazu.

 

ZOBACZ: Kryzys polsko-białoruski. UE planuje sankcje wobec Białorusi. "Mińsk gotowy na bardzo ostrą reakcję"

Jak powiedział Wąsik, projekt - chociaż dba o bezpieczeństwo granicy - nie zastępuje stanu wyjątkowego, zaś proponowane przepisy są mniej restrykcyjne. - Mało tego, daje on możliwość pracy dziennikarzom na terenach przygranicznych w sposób uporządkowany. Wydaje się, że jest to niezbędna droga do tego, żeby utrzymać porządek publiczny, ład i bezpieczeństwo przy granicy państwowej - ocenił.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

mad/Polsat News/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie