Sytuacja na granicy. Migranci zostali pobici łomem

Polska
Sytuacja na granicy. Migranci zostali pobici łomem
Grupa Granica

Troje migrantów - małżeństwo z Iraku i obywatel Syrii - zostało pobitych i obrabowanych w okolicach Hajnówki. Mężczyźni zostali pobici łomem, a z kobiety zdarto część ubrań - wynika z relacji Grupy Granica. Jeden z migrantów trafił do szpitala. - Będziemy przyjmować ich wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce - przekazała w rozmowie z Interią rzeczniczka Straży Granicznej.

Do zdarzenia doszło w czwartek po południu przy szosie w okolicy Hajnówki. Troje migrantów - małżeństwo z Iraku oraz Syryjczyk zostali pobici i obrabowani - informuje Grupa Granica.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. Policja powstrzymała próbę przekroczenia granicy w Kuźnicy

 

Jak dodają działacze, mężczyźni zostali pobici łomem, a z kobiety zdarto część ubrań. Cała trójka została obrabowana z wszystkiego, co mieli przy sobie. Osobę w najcięższym stanie przewieziono do szpitala.

 

- Ci ludzie byli pobici, zabrano im pieniądze, jeden z mężczyzn został uderzony łomem w głowę, trafił do szpitala, zabrano im wszystkie dokumenty. Pani bała się, że zostanie sama, że gdy wróci do lasu zostanie zgwałcona i już nigdy nie zobaczy swojego męża - powiedziała Maja Ostaszewska podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Grupę Granica.

 

Policja wojewódzka potwierdza, że doszło do zdarzenia i prowadzone są czynności wyjaśniające. 

"Poprosili o wodę"

Grupa Granica informuje, że poszkodowani migranci opisywali napastników jako osoby o wyglądzie europejskim. Pobici poprosili osoby wyglądających na lokalnych mieszkańców o wodę. W odpowiedzi napastnicy zaczęli ich bić.

 

- Poszkodowanym udzieliliśmy pomocy humanitarnej i wsparcia prawnego. Wszyscy chcą starać się o przyznanie statusu uchodźcy w Polsce. Wolontariusz Grupy Granica, który jako pierwszy spotkał poszkodowanych, złożył na komendzie policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa - informuje fundacja.

 

ZOBACZ: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski o "adekwatnej odpowiedzi". Granica z Białorusią wzmacniana

 

Grupy Granica jest oddolną inicjatywą łączącą 14 organizacji pozarządowych, działających na rzecz praw człowieka, oraz wsparcia uchodźców i migrantów w Polsce. W jej skład wchodzą m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Homo Faber, Chlebem i Solą czy RATS Agency.

 

- Jest to pierwszy udokumentowany przez Grupę Granicę przypadek ataku i obrabowania uchodźców w polskiej strefie przygranicznej - informuje Katarzyna Staszewska.

Reakcja Straży Granicznej

- Mamy na placówce trzy osoby, dwóch obywateli Iraku i jednego obywatela Syrii, którzy mówili, że zostali pobici. Czynności dotyczące ewentualnego pobicia prowadzi policja. My, jako Straż Graniczna, będziemy przyjmować ich wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce - przekazała Interii mjr Katarzyna Zdanowicz. 

Dodała, że jedna z osób trafiła do szpitala, ale została wypisana. 

 

Czytaj więcej na Interii.

wys/zdr/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie