Rosyjskie bombowce Tu-160 nad Białorusią. Tamtejsze MON: gotowość i determinacja

Świat
Rosyjskie bombowce Tu-160 nad Białorusią. Tamtejsze MON: gotowość i determinacja
Reuters
Bombowce Tu-160 nad Białorusią

Rosyjskie bombowce Tu-160 ćwiczą nad Białorusią. Jak podało tamtejsze ministerstwo obrony, na jeden z poligonów spadają bomby. To element zapowiedzianych w środę "regularnych lotów lotnictwa strategicznego Rosji" w przestrzeni powietrznej tego kraju.

"Dwa ponaddźwiękowe strategiczne bombowce Tu-160 wykonują zadania w ramach ćwiczenia bojowego, w tym imitację bombardowania na poligonie Rużański bez zastosowania lotniczych środków rażenia" – podał resort obrony, przypominając, że w środę zapowiedziano, iż rosyjskie bombowce będą regularnie latać nad Białorusią.

 

"Jednocześnie lotnictwo myśliwskie białoruskich sił powietrznych dokonało ich (bombowców) umownego przechwycenia i obecnie ubezpiecza je na trasie lotu" – dodano.

"Demonstracja gotowości i determinacji"

Jak podano w komunikacie, przeprowadzana obecnie sił dyżurnych, wchodzących w skład regionalnej systemu ochrony przeciwlotniczej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, a także wykonywane zadania, demonstrują "gotowość i determinację Białorusi i Rosji w zapewnieniu bezpieczeństwa wojskowego Państwa Związkowego w każdych warunkach tak w powietrzu, jak i na ziemi".

 

Ministerstwo obrony Białorusi poinformowało w środę o zwiększeniu sił obrony przeciwlotniczej przy swojej granicy zachodniej i północno-zachodniej, a także o tym, że nad Białorusią będą regularnie latać rosyjskie bombowce strategiczne.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: mamy pełne poparcie NATO i Unii Europejskiej w sprawie kryzysu na granicy

 

"Loty strategicznego lotnictwa bombowego (Rosji- PAP) będą miały regularny charakter" – poinformowało ministerstwo obrony w swoim kanale w Telegramie, informując, że w środę dwa rosyjskie Tu-22M3 patrolowały granicę państwową Białorusi.

 

Regularne patrole, jak podała strona białoruska, mają być "adekwatną reakcją na sytuację powstałą jak w powietrzu, tak i na ziemi" – podał białoruski resort.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie