Wielka Brytania. Próba fizycznego ataku na ambasador Izraela

Świat
Wielka Brytania. Próba fizycznego ataku na ambasador Izraela
Flickr/International Maritime Organization

Ambasador Izraela w Wielkiej Brytanii została słownie zaatakowana po wygłoszonym przez nią wykładzie na London School of Economics, gdyby nie policja i ochroniarze, którzy umożliwili jej dotarcie do samochodu, doszłoby do fizycznego ataku - podają w środę brytyjskie media.

Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem. Ambasador Tzipi Hotovely została zaproszona na LSE przez studencki klub dyskusyjny, by wygłosić wykład "Nowa Era na Bliskim Wschodzie: izraelska perspektywa".

 

ZOBACZ: Niemcy. Znaleziono martwego rosyjskiego dyplomatę przed ambasadą. Prawdopodobnie był szpiegiem

 

Wykład Hotovely odbył się bez przeszkód, ale po jego zakończeniu przed budynkiem czekało kilkuset członków propalestyńskich, islamskich i radykalnie lewicowych organizacji studenckich, którzy ją wygwizdali, skandowali hasła "Wstydź się" i "Czy nie jest ci wstyd?", ale także próbowali dokonać fizycznego ataku. Na zamieszczonych zdjęciach i nagraniach wideo widać, jak ambasador jest osłaniana przez ochroniarzy, po tym jak jeden z protestujących przedarł się przez policyjny kordon, a kilku później goniło samochód, którym odjechała.

 

 

Jak podaje dziennik "Daily Mail", do organizacji protestu przyznaje się grupa o nazwie LSE Class War. Na jej koncie na Instagramie zamieszczono m.in. wezwania do tego, by nie dopuścić do wykładu, dokonać szturmu na budynek, a nawet zaoferowano piwo osobie, która wybije szybę w samochodzie ambasador.

Liczni ministrowie potępili atak

Incydent na LSE potępili ministrowie spraw zagranicznych Liz Truss, spraw wewnętrznych Priti Patel i edukacji Nadhim Zahawi. "W Wielkiej Brytanii wierzymy w wolność słowa. Traktowanie izraelskiej ambasador Tzipi Hotovely i uciszanie jej są niedopuszczalne" - napisała na Twitterze Truss.

 

 

Sama Hotovely, która ambasadorem jest od zeszłego roku, odnosząc się do tej sytuacji oświadczyła, że nie da się zastraszyć i nadal będzie przedstawiać izraelską perspektywę.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Izraelska minister nie została wpuszczona na szczyt COP26. Bo jeździ na wózku

 

Jak podał "Daily Mail", członkowie klubu dyskusyjnego w związku z zaproszeniem ambasador Izraela otrzymali groźby śmierci i to pomimo faktu, że aby zachować równowagę w czwartek analogiczny wykład ma wygłosić ambasador Palestyny.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie