UNICEF zaniepokojony sytuacją dzieci imigrantów w Europie i przy jej granicach

Świat
UNICEF zaniepokojony sytuacją dzieci imigrantów w Europie i przy jej granicach
Polsat News

Specjalna koordynatorka UNICEF ds. uchodźców i migrantów w Europie Afshan Khan wyraziła zaniepokojenie "tragiczną sytuacją dzieci i migrantów na granicach" Europy. Jak zaznaczyła, dzieci nie powinny być traktowane instrumentalnie w celach politycznych.

W opinii Khan, "szokujące" doniesienia o dzieciach żyjących w strasznych warunkach, zatrzymanych na wschodnich granicach są "bezpośrednim pogwałceniem" Konwencji Praw Dziecka - podał we wtorek UN News.

 

- Dzieci i ich rodziny mają prawo do ubiegania się o azyl, a także indywidualnej oceny ich potrzeb w zakresie ochrony - zaznaczyła.

UNICEF: Dzieci musza mieć prawo do bezpiecznego ubiegania się o azyl

Khan dodała, że UNICEF uznaje suwerenność państw członkowskich i wyzwania wiążące się z nieregularną migracją, a także potrzebę bezpiecznych i uporządkowanych procesów zarządzania granicami. Jako niedopuszczalną ocenia jednak metodę pushback (wypychania imigrantów za granicę) jako naruszenie prawa międzynarodowego, które naraża życie dzieci na niebezpieczeństwo.

 

ZOBACZ: Dwie grupy migrantów przedostały się do Polski. Trwają poszukiwania

 

- Istnieje potrzeba odnowienia wspólnego zaangażowania politycznego na rzecz ochrony i zabezpieczenia wszystkich dzieci w Europie niezależnie od ich statusu migracyjnego. (…) Dzieci migrantów nie powinny być traktowane instrumentalnie do celów politycznych, a ich prawo do bezpiecznego ubiegania się o azyl musi być zagwarantowane - oświadczyła Khan.

 

Przekonywała jednocześnie, że UNICEF jest gotowy do współpracy z rządami, organizacjami ONZ i społeczeństwem obywatelskim, aby zapewnić, że prawa wszystkich dzieci są wszędzie "rozumiane, chronione i promowane".

 

- Dziecko to dziecko. Bez względu na okoliczności - podkreśliła koordynatorka UNICEF”.

 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie