Trzy grupy migrantów przedostały się do Polski. Wszyscy zostali zatrzymani

Polska
Trzy grupy migrantów przedostały się do Polski. Wszyscy zostali zatrzymani
PAP/Straż Graniczna
Na kadrze z filmu udostępnionego przez Straż Graniczną kilkusetosobowa grupa migrantów przy granicy polsko-białoruskiej w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy.

We wtorek trzy duże grupy migrantów próbowały przekroczyć polsko-białoruską granicę. Jak podaje Straż Graniczna - wszystkie osoby udało się zatrzymać bądź zawrócić.

Rzeczniczka podlaskiego oddziału SG major Katarzyna Zdanowicz poinformowała, że we wtorek, trzy liczne grupy imigrantów przedostały się do Polski z terytorium Białorusi. Cudzoziemcy zostali zatrzymani w okolicach Krynek, Białowieży i Dubicz Cerkiewnych. 

 

Przy przejściu granicznym w Kuźnicy nadal jest obozowisko imigrantów, według szacunków SG jest tam kilkaset osób, początkowo liczbę tę szacowano na 800 osób, ale się ona zmniejsza. "Być może jest ich trochę mniej, ale niewiele" - dodała.

 

Według informacji reporterki Polsat News, tuż po północy grupa około 60 osób przekroczyła granicę w okolicy Krynek. Na miejscu było 36 policjantów. Do wczesnych godzin porannych poszukiwano kilkudziesięciu osób z tej grupy. Rzeczniczka podlaskiego oddziału SG zapewniła, że wszystkich udało się zatrzymać.

 

ZOBACZ: Szef MON Mariusz Błaszczak: Już około 15 tys. żołnierzy chroni naszą granicę

 

Wcześniej we wtorek, Straż Graniczna zatrzymała grupę około 150 osób, które forsowały granicę w pobliżu Białowieży. Straż Graniczna informowała, że część osób udało się zawrócić na linii granicy. Katarzyna Zdanowicz powiedziała, że w obu przypadkach doszło do siłowego sforsowania ogrodzeń. Jak dodała - wszystkich, którzy przekraczali granicę popołudniu udało się zatrzymać. 

 

ZOBACZ: "PiS pracuje nad ustawą". Dariusz Klimczak o przedłużeniu stanu wyjątkowego

 

- Jedna z większych grup próbowała przekroczyć granicę państwową w okolicach Białowieży. Posiadali różnego rodzaju sprzęt i narzędzia. Części osób udało się tę granicę przekroczyć. Zostali wszyscy zatrzymani. Wydano wobec nich postanowienie o opuszczeniu terytorium Polski. Zostali odprowadzeni do granicy państwowej. Więcej grup nie próbowało i nie przeszło przez granicę państwową dzisiejszej (09.11) doby – poinformował Radio Lublin chorąży Michał Tokarczyk.

 

W Dubiczach Cerkiewnych, we wtorek popołudniu Straż Graniczna zatrzymała kilkadziesiąt osób.

Policja: imigranci zostali zatrzymani

Polska Policja w krótkiej informacji na Twitterze z wtorku na środę, która była komentarzem do informacji o przekroczeniach w Białowieży i Krynkach, opublikowała fotografię siedzących na ziemi migrantów i opatrzyła je podpisem: "chodziło o te osoby, które zostały zatrzymane przez policję".

 

 

Radio Białystok informowało także, że spokojniej natomiast jest na koczowisku imigrantów w okolicach Kuźnicy.

 

"Po białoruskiej stronie jest co najmniej kilkaset osób. Według polskich służb, imigranci dostali dzisiaj od Białorusinów jedzenie. Cudzoziemcy mają namioty, śpiwory, wieczorem palą ogniska, żeby się ogrzać. Ciągle są też pilnowani przez białoruskie służby" - czytamy.

Wydalenie z kraju

Major Katarzyna Zdanowicz poinformowała, że od października Straż graniczna wydała 1050 postanowień o wydaleniu z Polski. Każdego dnia na Białoruś wydalanych jest kilkadziesiąt osób.  

zma/mad/PAP/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie