"Białoruskie służby pomagają przedostać się migrantom przez polską granicę"

Polska
"Białoruskie służby pomagają przedostać się migrantom przez polską granicę"
PAP/EPA/LEONID SCHEGLOV/BELTA HANDOUT
polscy żołnierze stojący na granicy z Białorusią

Służby białoruskie pomagają migrantom przedostać się nielegalnie do Polski i UE - napisała m.in. w środę na Twitterze Straż Graniczna. Do wpisów dołączone są nagrania.

Na jednym z zamieszczonych filmów widać biegnących wzdłuż zasieków ludzi z plecakami. Wśród grupy cywili są też dzieci. Towarzyszą im ludzie w mundurach, którzy kierują biegnącymi wzdłuż zasieków. Na filmie widać, że grupa jest po drugiej stronie ogrodzenia z drutu kolczastego po polskiej stronie granicy.

 

ZOBACZ: Spotkanie Ursuli Von der Leyen z Joe Bidenem. "Poszerzymy zakres sankcji wobec Białorusi"

 

"Kolejny przykład ukierunkowania imigrantów przez służby białoruskie oraz współdziałania cudzoziemców z tymi służbami, w celu przedostania się nielegalnie do Polski i UE" - napisała komentując film Straż Graniczna na Twitterze.

 

 

Kilkanaście minut później pojawił się następny film, na którym widać duże skupisko namiotów, palące się ogniska i koczujących ludzi. W pewnym momencie do obozowiska podjeżdża samochód dostawczy z przyczepą. Sytuacja ma miejsce za po białoruskiej stronie, za zasiekami na polskiej granicy.

"Białorusini utrzymują koczowisko"

"Białorusini tworzą i utrzymują koczowisko na wzór Usnarza, tylko wielokrotnie większe. Wszystkie osoby tam zgromadzone mają jeden cel - dostać się do Niemiec przekraczając zewnętrzną granicę UE" - tak skomentowali tę sytuację strażnicy. "Nie szukają ochrony w Polsce" - dodali.

 

 

W poniedziałek rano duża grupa migrantów przemieściła się po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował tego dnia, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. Obecnie migranci stworzyli obozowisko w rejonie Kuźnicy, pilnują ich służby białoruskie.

 

ZOBACZ: Kwatera Główna NATO: kraje sojusznicze NATO stoją w pełnej solidarności z Polską

 

Podlaska policja podała, że noc z wtorku na środę w koczowisku nielegalnych imigrantów w pobliżu Kuźnicy minęła spokojnie. W dwóch innych miejscach prowadzona była akcja z związku z nielegalnym przekroczeniem granicy z Białorusi przez duże grupy cudzoziemców.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie