Niemiecki wirusolog: Niemcom grozi kolejnych 100 tys. zgonów

Świat
Niemiecki wirusolog: Niemcom grozi kolejnych 100 tys. zgonów
PAP/EPA/FILIP SINGER
Według wirusologa, Niemcy staną w obliczu co najmniej 100 tys. kolejnych zgonów

Wirusolog Christian Drosten ostrzega przed dalszą eskalacją sytuacji związanej z rozwojem pandemii. "To naprawdę sytuacja nadzwyczajna" – zaznacza Drosten i podkreśla, że jeśli natychmiast nie zostaną podjęte bardziej rygorystyczne środki, Niemcy staną w obliczu co najmniej 100 tys. kolejnych zgonów.

- Bez podjęcia ostrzejszych środków bezpieczeństwa grozi nam wiele ofiar – uważa Drosten i dodaje, że same testy nie były w stanie przełamać czwartej fali.

 

Uważa również, że należy rozważyć wprowadzenie na nowo ograniczeń w kontaktach, by kontrolować aktywność infekcji. W Niemczech wciąż zbyt wiele osób pozostaje niezaszczepionych.

 

ZOBACZ: Hamburg. Na jarmarku bożonarodzeniowym płot oddzielający zaszczepionych i niezaszczepionych

 

Drosten zauważa, na podstawie przebiegu dotychczasowych fal zachorowań, że zmiana zachowania społeczeństwa przyczynia się do zmniejszenia zachorowalności.

 

- Jeśli ludzie zmieniają swoje zachowanie i poważniej traktują zagrożenie, ma to wpływ na poprawę sytuacji. Jak podkreśla - obecnie sytuacja covidowa jest gorsza niż rok temu.

 

- Wariant Delta szybko zamienia zaszczepione osoby w nosicieli. Jednocześnie ludzie ci poruszali się stosunkowo swobodnie w społeczeństwie. W ten sposób wirus trafia do niezaszczepionych w formie poważnych przypadków – wyjaśnia.

 

ZOBACZ: Francja. Od poniedziałku obowiązek noszenia maseczek w szkołach podstawowych

Szczepienia przypominające 

Podkreśla też, że niezbędne są szczepienia przypominające dla wszystkich.

 

- Szczepionka nie została stworzona specjalnie dla wariantu Delta, ale dla odmiany wirusa, który już dziś nie krąży. Gdyby udało się zwiększyć liczbę zaszczepionej populacji, wskaźnik przenoszenia byłby znacznie zmniejszony – wyjaśnia Drosten.

 

Dlatego jest proste wyjście z sytuacji pandemii w perspektywie średnio- i długoterminowej: "musimy wypełnić luki w szczepieniach" – podkreśla Drosten.

 

Spodziewa się, że trudna sytuacja zimą wymusi "jakieś rodzaje ograniczeń", bo "środki takie jak 3G lub nawet 2G prawdopodobnie nie wystarczą, aby wystarczająco zredukować liczbę infekcji w kontekście wariantu Delta".

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie