Kolejki na granicy z Białorusią. Kierowcy czekają przed przejściem w Bobrownikach nawet 39 godzin

Polska
Kolejki na granicy z Białorusią. Kierowcy czekają przed przejściem w Bobrownikach nawet 39 godzin
PAP/Artur Reszko
Czas oczekiwania przed Bobrownikami wynosi 39 godzin, w kolejce do przejścia stoi 840 ciężarówek

39 godzin muszą czekać kierowcy ciężarówek na przekroczenie granicy z Białorusią przez przejście graniczne w Bobrownikach (Podlaskie). Od ponad doby zamknięte jest do odwołania sąsiednie przejście w Kuźnicy.

Czas oczekiwania przed Bobrownikami wynosi 39 godzin, w kolejce do przejścia stoi 840 ciężarówek - poinformował w środę st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.

 

W ciągu minionej doby odprawiono tam blisko pół tysiąca tirów wyjeżdżających z Polski.

Wydłuża się kolejka ciężarówek w Bobrownikach

Według danych KAS, tydzień temu o tej samej porze w Bobrownikach w ogóle nie było kolejki ciężarówek, dwa tygodnie wcześniej - czas oczekiwania wynosił tylko dwie godziny. We wtorek wieczorem czas oczekiwania kierowców w kolejce do Bobrownik przekroczył dwie doby; po nocnej zmianie skrócił się nieco.

 

ZOBACZ: Kuźnica. Przemysław Czarnek: możliwa zdalna nauka w szkołach przy granicy z Białorusią

 

Na drodze dojazdowej do przejścia, przed Waliłami Stacją, obowiązuje od wtorku strefa buforowa. Strefy buforowe tworzone są na drogach dojazdowych do podlaskich przejść z Białorusią, kiedy kolejka zaczyna się wydłużać i utrudnia ruch samochodów.

 

Wówczas jest dzielona i porządkowana przez Straż Graniczną i policję. Gdy odprawiane są kolejne pojazdy z pierwszej części kolejki, sukcesywnie wpuszczane są do niej auta z drugiej jej części.

Sytuacja na innych przejściach 

Do sześciu godzin wzrósł czas oczekiwania ciężarówek na przekroczenie granicy z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie). 

 

- Na wyjazd z Polski na Białoruś na przejściu towarowym w Koroszczynie oczekuje ok. 200 pojazdów. Szacunkowy czas oczekiwania to sześć godzin - komentuje rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

 

- Jeśli chodzi o przejście towarowe w Koroszczynie możemy zauważyć wzrost liczby pojazdów, w porównaniu do wtorku - podał Deruś. Poinformował, że we wtorek rano ruch w Koroszczynie odbywał się na bieżąco, po południu czas oczekiwania na przekroczenie granicy wzrósł do trzech godzin, a w środę rano do sześciu godzin.

 

Deruś poinformował, że na kierunku przywozowym do Polski odprawy odbywają się na bieżąco. Ruch na przejściu osobowym w Terespolu nie zmienił się. Na przejściu granicznym z Ukrainą w Dorohusku na wjazd do Polski oczekuje ok. 140 pojazdów (szacunkowy czas oczekiwania to pięć godzin), na kierunku wywozowym z Polski odprawy odbywają się na bieżąco.

 

Na przejściu w Hrebennem szacunkowy czas oczekiwania na wjazd do Polski oraz na wyjazd z Polski wynosi jedną godzinę.

Zamknięcie przejścia w Kuźnicy

Od 7 rano we wtorek do odwołania zamknięte zostało przejścia granicznego w Kuźnicy.

 

ZOBACZ: "Zamknięcie przejścia w Kuźnicy można potraktować jako sankcję". Maciej Wąsik w "Gościu Wydarzeń"

 

- Strona polska została zmuszona do takich działań w związku z brakiem reakcji strony białoruskiej na próby bezprawnego przekraczania granicy polsko - białoruskiej przez zorganizowane grupy nielegalnych migrantów w rejonie drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy - podała SG w komunikacie o wstrzymaniu odpraw na tym przejściu. 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie