Kryzys migracyjny. Najnowsze informacje - 9 listopada

Polska
Kryzys migracyjny. Najnowsze informacje - 9 listopada
Twitter/SG
WOT: Migranci koczujący przy granicy z Polską instruowani są przez białoruskich "propagandystów"

UE nałoży sankcję na białoruską linię lotniczą Belavie. Premier Mateusz Morawiecki Morawiecki: Zrobimy coś, co zaboli polskich przedsiębiorców handlujących z Białorusią. Planujemy dalsze sankcje gospodarcze.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy relację - dziękujemy

Dwie liczne grupy migrantów przedostały się do Polski

Jak podaje Polskie Radio Białystok, "dwie bardzo liczne grupy imigrantów przedostały się do Polski z terytorium Białorusi. Co najmniej kilkudziesięcioosobowe grupy cudzoziemców sforsowały ogrodzenia w okolicach Krynek i Białowieży".

Straż Graniczna potwierdziła te informacje i dodała, że część osób udało się zawrócić do linii granicy. Kolejni są poszukiwani przez pograniczników. Rzeczniczka podlaskiego oddziału straży granicznej major Katarzyna Zdanowicz powiedziała radiu, że w obu przypadkach doszło do siłowego forsowania ogrodzeń.

Przydacz (MSZ): lista sankcji UE wobec Białorusi będzie poszerzana.

Lista sankcji UE wobec Białorusi będzie poszerzana, z twardą odpowiedzią UE muszą się też liczyć linie lotnicze, jeśli nie zrezygnują z "krwawego procederu" przesyłania migrantów - mówił we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz zapowiadając spotkanie szefów polskiego rządu i Rady Europejskiej.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zaapelował we wtorek w Berlinie o działanie UE w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

- Rozpoczęliśmy debatę na temat unijnego finansowania fizycznej infrastruktury granicznej. To musi być zrealizowane niezwłocznie - oświadczył.

Fot: PAP/EPA/ADAM BERRY / POOL

Wiceszef MSZ: prowadzimy wektorowe działania ws. sytuacji na granicy

Prowadzimy wielotorowe działania ws. sytuacji na granicy; we wtorek z inicjatywy Polski odbędą się konsultacje państw unijnych, tak by temat stał się przedmiotem obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Ocenił, że na razie nie ma potrzeby, by angażować Frontex.

Służby czuwają przy granicy. Sytuacja wydaje się być spokojna.

Na budynku Sejmu wyświetlona została iluminacja - hasło "Murem za polskim mundurem".

Iluminacja to "wyraz wsparcia dla żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących polskiej granicy" - napisano na twitterowym profilu Sejmu RP

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał we wtorek z sekretarzem generalnym NATO.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj

- Chcielibyśmy, by Prezydium Sejmu na następne posiedzenie przygotowało projekt uchwały odnoszącej się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej - przekazała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek. To czas, gdy Sejm RP powinien wesprzeć polski rząd - wskazywał premier Mateusz Morawiecki.

Zapora na granicy z Białorusią stanie wiosną lub latem przyszłego roku; za parę tygodni ruszają skomplikowane prace inżynieryjno-budowalne - poinformował we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Na kolejnym posiedzeniu Sejm przeprowadzi głosowanie nad informacją rządu na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i podejmowanych w tej kwestii działań - poinformowała na koniec wtorkowego posiedzenia Izby marszałek Elżbieta Witek.

Widzimy działania o charakterze pełnej synchronizacji - działań tureckich z Białorusią i z Rosją. Niepokoi nas to, nie podoba nam się to; nasza pomoc Turcji niestety okazała się przysługę jednostronną - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki odpowiadając w Sejmie na pytania posłów.

Odpowiadając posłowi Maciejowi Gduli (Lewica), który zwrócił uwagę na udział Turcji w organizowaniu przerzutu migrantów do Mińska, szef polskiego rządu potwierdził, że mam tego świadomość. Uwagę posła Gduli w sejmowej debacie o ataku hybrydowym na granicy z Białorusią uznał za "słuszny głos".

Na najbliższym szczycie UE wniesiemy o sankcje wobec Białorusi - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, możliwe jest nie tylko poszerzenie listy osób z tego kraju z brakiem wstępu na teren UE, ale również sankcje gospodarcze.

- Prezydent zaproponował, żeby natychmiast doprowadzić do wstrzymania możliwości lotów nad niebem europejskim przez te linie lotnicze, które prowadzą akcję transportu. I my się będziemy o to bardzo mocno starać - poinformował.

- Wczoraj mówiłem o tym przewodniczącej (KE Ursuli) von der Leyen, jutro przewodniczącemu Charlesowi Michelowi - dodał. Jak wskazał, sprawa stawiana była na forum Rady Europejskiej już wcześniej, jednak ta "nie bardzo była chętna podjąć ten temat".

Jestem w codziennym kontakcie z wieloma premierami. To nie jest tak, że Unia Europejska, czy Komisja Europejska, czy Rada Europejska zalewa nas propozycjami wsparcia - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki w Sejmie. Jak dodał "na razie nam pomagają dobrym słowem".

"Europosłowie dyskutują jeszcze nad tytułem debaty, część chce by dotyczyła tylko kryzysu na polsko-białoruskiej granicy, inni - całej wschodniej granicy UE z Białorusią. ECR Group (PiS) chce by była połączona z rezolucją, inni uważają, że rezolucja może być przyjęta później" - donosi Dorota Bawołek.

Do 50 godzin wydłużył się we wtorek wieczorem czas oczekiwania kierowców ciężarówek na odprawę po polskiej stronie granicy przed przejściem granicznymi z Białorusią w Bobrownikach (Podlaskie). We wtorek rano zostało zamknięte do odwołania sąsiednie przejście w Kuźnicy.

W związku z kryzysem migracyjnym we wtorek o godz. 7 rano zostało zamknięte przejście graniczne w Kuźnicy. W związku z tym podróżni kierowani są na inne przejścia: w Bobrownikach lub Kukurykach (Koroszczynie), które jest w województwie lubelskim.

W Bobrownikach we wtorek rano czas oczekiwania wynosił 17 godzin; a w ciągu dnia wydłużył się do ponad 30 godzin. W związku z tym, że kolejka wówczas miała 16 km długości wprowadzono strefę buforową przed Waliłami Stacją.

Marszałek Witek: zaproponujemy uchwałę Sejmu ws. sytuacji na granicy z Białorusią; będzie procedowana na kolejnym posiedzeniu.

Mateusz Morawiecki w Sejmie: złapaliśmy już 370 przemytników. Oni będą mieli zarzuty prokuratorskie. To jest ten najbardziej haniebny element gry Łukaszenki.

Premier Morawiecki: W ośrodkach dla cudzoziemców jest 1800 osób, a około 300 z nich zdecydowało się na powrót do swojego kraju pochodzenia, dajemy im samolot, bilet i "dobrą wyprawkę" - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki odpowiadając w Sejmie na pytania posłów.

Fot. Fot. PAP/Paweł Supernak

 

"Debaty na temat kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią, na jutrzejszej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego chce większość grup politycznych. Ma zostać zatwierdzona w »procedurze pisemnej«" - informuje mnie źródło w PE." - pisze na Twitterze korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek.

Wielka Brytania solidaryzuje się z Polską w związku z wywołanym przez reżim Alaksandra Łukaszenki - oświadczyła we wtorek brytyjska wiceminister spraw zagranicznych Wendy Morton

"Wielka Brytania solidaryzuje się z Polską - kryzys migracyjny, wywołany przez reżim Łukaszenki, jest najnowszą z serii odrażających prób osłabienia naszych europejskich partnerów. Nałożyliśmy kolejne sankcje i będziemy nadal pociągać reżim do odpowiedzialności" - napisała na Twitterze Morton.

Mateusz Morawiecki: na najbliższym szczycie UE wniesiemy o sankcje wobec Białorusi; powinna być poszerzona lista osób z tego kraju z brakiem wstępu na teren UE; możliwe też sankcje gospodarcze.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Będą sankcję na białoruska linię lotniczą Beliavie. Donosi Elisabeth Braw z Foreign Policy

 

"W związku z kryzysem migracyjnym na granicach UE z Białorusią możliwa jest zmiana agendy jutrzejszej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Debaty na ten temat już jutro chcą chadecy i socjaliści (początkowo miała odbyć się pod koniec miesiąca na sesji w Strasburgu)" - przekazała korespondentka Polsat News w Bruksel.

Mateusz Morawiecki: Jestem w codziennym kontakcie z wieloma premierami. Na razie organizacje europejskie pomagają dobrym słowem. Ne pogardzimy tą pomocą, ale nie damy się zaszantażować. Jeśli z tamtej strony będą stawiane warunki, to my sami będziemy wzmacniać obronę granicy.

W Brukseli w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UE we wtorek odbyło się zamknięte spotkanie unijnych dyplomatów i urzędników w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, na którym strona polska przedstawiła materiały dowodowe dotyczące hybrydowych działań Białorusi na granicy.

- Spotkanie miało charakter zamknięty. Przedstawione zostały bardzo szczegółowe, klasyfikowane informacje na temat mechanizmu ściągania na Białoruś migrantów, (...) mechanizmu transportowania osób na granicę i wykorzystywania ich, z narażeniem ich życia, do osiągania konkretnych propagandowych celów, do hybrydowego ataku na Unię Europejską i na państwa członkowskie Unii Europejskiej - powiedział po spotkaniu Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Premier: chcemy zaostrzyć sankcje wobec Białorusi; rozmawiamy z partnerami w UE na temat zdecydowanej akcji wobec linii lotniczych, które transferują migrantów.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Polska granica stała się numerem jeden w zagranicznych mediach. Na twitterze pisze Franak Viačorka doradca Swietłany Cichanouskiej. "Łukaszenka używa ludzi jako broni, narażając tysiące istnień na niebezpieczeństwo".

Daria Gosek-Popiołek (Lewica Razem) dziękuje organizacją humanitarnym.

Antonii Macierewicz w Sejmie.

"Agresja, którą dziś przeżywamy nie zaczęła się ani w lipcu, ani w czerwcu, ani w maju, kiedy porwano polski statek powietrzny. Zaczęła się zbrodnią w 2010 r."

Charles Micheli Przewodniczący Rady Europejskiej: Państwa Bałtyckie i Polska to wschodnia granica UE. Musimy stać jeden za wszystkich wszyscy za jednego.

Z szefem Rady Europejskiej będziemy rozmawiali o umiędzynarodowieniu sytuacji na granicy - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller

Oglądaj całość rozmowy tutaj

W środę w Parlamencie Europejskim możliwa jest debata na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej; decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta przez kierownictwo PE jutro - dowiedziała się we wtorek PAP ze źródeł w PE.

Podczas odbywającej się w tym tygodniu sesji PE w Brukseli zaplanowano m.in. debaty na temat ochrony mediów, organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego przed nadużyciami sądowymi, przejrzystości podatkowej korporacji oraz aborcji w Polsce.

Rada Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) przesunęła przyjęcie raportu zespołu prowadzącego dochodzenie w sprawie wymuszonego lądowania samolotu Ryanair w Mińsku na styczeń przyszłego roku - poinformowało we wtorek biuro prasowe ICAO.

"Rada ICAO uzgodniła, że przesunie swoje prace nad raportem z dochodzenia w sprawie lotu Ryanair FR4978 na swoje następne posiedzenie, w styczniu 2022, ze względu przede wszystkim na zakres przekazanych danych i wciąż wymagane dodatkowe wyjaśnienia ze strony rządu (Białorusi)" - poinformowało biuro prasowe.

Kryzys na granicy. Piotr Müller, Katarzyna Zdanowicz i Robert Tyszkiewicz w "Gościu Wydarzeń"

Oglądaj tutaj

 

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej będzie głównym tematem spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, który w środę odwiedzi Polskę - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Ambasada RP podziękowała USA

Ambasada RP w USA podziękowała we wtorek na Twitterze przewodniczącemu komisji ds. zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych Bobowi Menendezowi, który potępił działania białoruskich władz na granicy z Polską.
 

Policja publikuje zdjęcia z granicy.

Mateusz Morawiecki wizytował służby na granicy z Białorusią.

 

Fot. PAP/EPA/ADAM GUZ / CHANCELLERY OF PRIME MINISTER HANDOUT

Jesienią przez Białoruś do Finlandii przybyło około dwudziestu-trzydziestu uchodźców, głównie pochodzących z Iraku – przekazał we wtorek szef Fińskiego Urzędu ds. Migracji. Rząd rozważa tymczasowe zamknięcie granic, jeśli sytuacja się pogorszy.

To jest atak hybrydowy i trzeba się przeciwstawić temu wspólnie (w ramach UE) – powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto, goszczący w Helsinkach szefa MSZ Łotwy, Edgarsa Rinkevicsa

Przewodniczący sejmowych komisji spraw zagranicznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii we wspólnym oświadczeniu potępili wywołany przez Białoruś kryzys migracyjny na granicach z Polską, Litwą i Łotwą.

"My, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Riigikogu Republiki Estońskiej, Saeimy Republiki Łotewskiej i Seimasu Republiki Litewskiej jednoznacznie potępiamy oraz sprzeciwiamy się wywołaniu i eskalacji kryzysu na granicach Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią przez reżim Alaksandra Łukaszenki" - napisano w oświadczeniu.

Podkreślono, że "te granice są również granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej i NATO. Jest to bezprecedensowe zjawisko, zorganizowane odgórnie przez władze białoruskie, aby zdestabilizować sytuację w naszych krajach i Unii Europejskiej jako całości".

UE zawiesiła przepisy o ułatwieniach wizowych dla urzędników białoruskiego reżimu

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj

Unia Europejska jako wspólnota powinna wesprzeć Polskę wobec napływu coraz większej liczby migrantów do jej granic – oznajmiła we wtorek minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga na Facebooku.

"Unia musi wesprzeć Polskę!" – napisała Varga, dodając, że wzrosła presja migracyjna na Europę, gdyż coraz większe grupy nielegalnych imigrantów próbują się dostać do UE przez Polskę.

 

Rosja proponuje zapłacić Białorusi za zatrzymanie imigrantów.

 

"Obecnie na Białorusi jest od 8000 do 22 000 migrantów. Za wizy, bilety lotnicze i transport, aby się tam dostać, zapłacili od 2 tys. do 10 tys. Ale stali się bronią w rękach dyktatora. Na granicy białoruscy strażnicy podobno grożą migrantom pobiciem" - napisał doradca Swietłany Cichanouskiej.

Uładzimir Makiej MSZ Białorusi: Wielokrotnie deklarowaliśmy naszą gotowość do dialogu we wszystkich sprawach. Ignorowanie sytuacji przez UE niesie ze sobą duże ryzyko humanitarne, przede wszystkim dla uchodźców.

Newsweek donosi o starciu z grupami imigrantów w Białowieży. Na miejscu brak Straży Granicznej tylko Żołnierze WOT

Policja informuje o załataniu ogrodzenia, gdzie wczoraj próbowano przekroczyć granicę.

Z rozpoznania strony polskiej, jak przekazał Błażej Poboży wiceszef MSWiA, wynika, że "migranci, którzy zostali podprowadzeni pod granicę z Polską, planują tam dłuższy pobyt".

- Wskazują na to namioty, śpiwory, koce. Spodziewam się czegoś, co publicystycznie można by nazwać Usnarzem 2.0 - mówił, nawiązując do koczowiska utrzymywanego po białoruskiej stronie granicy z Polską na wysokości Usnarza Górnego.

- Oczywiście, to może się zmienić, jeśli zmieni się pomysł tych, którzy za tym stoją, czyli reżimu białoruskiego. Migranci nie podejmują decyzji w sposób samodzielny i suwerenny. Raczej w sposób mniej lub bardziej podporządkowany wykonują polecenia służb Białorusi - podkreślił Poboży.

- Sytuacja pod Kuźnicą jak na razie się ustabilizowała; z naszego rozpoznania wynika, że migranci podprowadzeni pod granicę z Polską planują tam "dłuższy pobyt - powiedział wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, to może się zmienić, gdy zmieni się pomysł reżimu białoruskiego.

Solidarność i odpowiedzialność jest jedyną możliwą odpowiedzią na politykę wojny hybrydowej realizowaną przez kieszonkowego dyktatorka; PSL deklaruje solidarność i chęć współpracy, prosimy o to wszystkie strony sporu politycznego - powiedział we wtorek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Krzysztof Bosak: Obrona granic nie jest niehumanitarna. Agresywni imigranci to nie są uchodźcy

Egipskie media publikują zdjęcie z granicy polsko-białoruskiej. 

Interia: w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wybiera się do Polski w związku z sytuacją migracyjną.

Więcej na ten tema tutaj

 

Białoruskie media twierdzą, że obecnie na Białorusi może przebywać około 10-15 tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu, którzy mają nadzieję na przedostanie się na EU. Niemiecki "Bild" pokazuje grafikę. 

Szef komisji ds. zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych Demokrata Bob Menendez potępił we wtorek działania białoruskich władz na granicy z Polską, określając je jako "nikczemne". Dodał, że zbrodnie popełniane przez reżim Alaksandra Łukaszenki "nie znają granic".

"Wykorzystywanie zdesperowanych rodzin uchodźców i migrantów przez zmuszanie ich do przekraczania zamkniętych granic oraz narażanie ich bezpieczeństwa jest nikczemne i godne potępienia" - napisał na Twitterze senator z New Jersey.

Włodzimierz Czarzasty: Nie może być tak, że dziennikarze są na wojnie a nie ma ich na granicy. Informacja musi iść z polskich mediów, a nie ze "Sputnika". Nie zapominajmy, że granica pomiędzy Białorusią a Polską to granica pomiędzy despotyzmem a państwem prawa.

Włodzimierz Czarzasty: Wojna nie eliminuje humanizmu, nawet jeśli jest oszukiwany. Taka osoba powinna poczuć różnice pomiędzy wschodnim despotyzmem a demokracją. Granica musi być broniona, ale jeśli ktoś przez nią przejdzie, to po naszej stronie powinien czekać koc, żywność i wsparcie medyczne. 

Attache obrony ambasady RP w Mińsku został wezwany we wtorek do białoruskiego resortu obrony; traktujemy to jako retorsję za poniedziałkowe działania MSZ - poinformował rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina.

Sytuacja na granicy z Białorusią to najpoważniejszy test dla polskich służb od dziesięcioleci – powiedział we wtorek w sejmowej debacie minister obrony Mariusz Błaszczak.

- Sytuacja, z jaką obecnie mamy do czynienia na granicy polsko-białoruskiej, jest najpoważniejszym testem dla naszych służb od dekad. Polscy żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji zdają ten egzamin celująco – mówił szef MON.

Zaznaczył, że na granicy pełni służbę około 13 tys. żołnierzy ze wszystkich czterech dywizji polskiej armii, są obecni na całej długości linii granicznej wspomagając SG, a wsparcia wojskom operacyjnym udzielają wojska inżynieryjne i WOT, te ostatnie między innymi zatrzymują osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.

Tomasz Siemoniak: Czas zakopać "topór wojenny" z UE, by móc realnie prosić o pomoc naszych sojuszników. Pokażmy światu, że UE i NATO jest razem z Polską. 

Tomasz Siemoniak: Zgadzamy się z oceną rządu, że za kryzys jest odpowiedzialna Rosja i Białoruś. 

Poseł KO jednak zaznaczył, że brakuje dialogu pomiędzy rządem i opozycją. 

Do trzech godzin wzrósł we wtorek po południu czas oczekiwania ciężarówek na przekroczenie granicy z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie). Natomiast ruch osobowy w Terespolu odbywa się na bieżąco. W związku z kryzysem migracyjnym, polsko-białoruskie przejście w Kuźnicy na Podlasiu jest zamknięte do odwołania.

Fot. PAP/Artur Reszko

Mariusz Kamiński szef MSWiA: Celem Rosji jest destabilizacja Europy Środkowo-Wschodniej. Łukaszenka chce ukarać Polskę i kraje Bałtyckie za wsparcie opozycji demokratycznej na Białorusi, ale chce tez zmusić Europę do rozmów. Aleksander Łukaszenka chce uznania na arenie międzynarodowej.

Mariusz Kamiński szef MSWiA: Na Białorusi przebywa ok 15 tys. imigrantów. Codziennie do Mińska odbywa się ok 40 lotów. Głównie z Damaszku Dubaju i Bejrutu. To ok. 2 tys. osób tygodniowo

Mariusz Kamiński: Od paru dni obserwowaliśmy gromadzącą się grupę migrantów niedaleko naszej granicy. Ok. 1500 osób wczoraj próbowało sforsować naszą granicę.

Litwa zatwierdziła wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Mateusz Morawiecki: Są dni gdy jest kilkaset ataków dziennie i kilkaset prób przekroczenia granicy.

Szef rządu podkreślał, że bezpieczeństwo wschodniej granicy jest naruszane "w bardzo brutalny sposób".

- To pierwsza taka sytuacja od 30 lat, kiedy możemy powiedzieć, że bezpieczeństwo, integralność naszych granic jest w tak brutalny sposób atakowana i testowana - stwierdził premier.

Morawiecki ocenił, że imperialna polityka Rosji postępuje, a kolejne kroki ze strony władz z Moskwy są rozłożone w czasie. Zdaniem szefa polskiego rządu Alaksandr Łukaszenka jest jedynie wykonawcą zadań zleconych przez prezydenta Rosji Władimira Putina służących odbudowaniu pozycji Rosji.

Mateusz Morawiecki: Dziś w tym szczególnym dniu, tak ważnego posiedzenia, powinniśmy zapomnieć o tym, kto jest z lewicy, prawicy, kto z partii liberalnej, konserwatywnej, lewicowej czy innej. Dzisiaj, choć Sejm, jest podstawowym miejscem, w którym różne racje są poddawane różnym sporom, to dziś powinna dominować tutaj jedna racja - racja stanu Rzeczpospolitej - mówił Morawiecki.

Premier: Na Białoruś są sprowadzani samolotami z Bliskiego Wschodu migranci, którzy jako żywe tarcze mają zdestabilizować sytuację w Polsce i w UE. Obrona granic Polski to obrona wschodniej flanki NATO i UE.

Rzecznik litewskiej Służby Ochrony Granicy Państwowej (VSAT) Giedrius Miszutis poinformował, że we wtorek odnotowano już około 170 prób nielegalnego przekroczenia granicy między Litwą i Białorusią. Poprzedniej doby takich prób było 73.

Myślę, że będę wyrazicielką wszystkich nas zgromadzonych w tej Izbie, wyrażając słowa wdzięczności i wsparcia dla wszystkich funkcjonariuszy oraz żołnierzy Wojska Polskiego, którzy bronią naszej granicy - powiedział marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Premier w Sejmie: bezpieczeństwo i integralność polskiej granicy są brutalnie naruszane; imperialna polityka Rosji postępuje, mocodawcą Łukaszenki jest prezydent Putin.

Janusz Kowalski z klubu PiS, zaapelował do Opozycji i Zjednoczonej Prawicy o wytrwałość.

Rozpoczyna się specjalne posiedzenie sejmu. Transmisję można obejrzeć tutaj

Francja: Białoruś chce destabilizować UE za pomocą "fali migrantów".

- Ten reżim napędza przemyt migrantów, a celem jest destabilizacja Unii Europejskiej – powiedziała rzeczniczka francuskiej dyplomacji Anne-Claire Legendre, cytowana przez agencję AFP.

- Potwierdzamy naszą solidarność z Polską, podobnie jak wcześniej solidaryzowaliśmy się z Litwą i Łotwą, w obliczu tej niedopuszczalnej instrumentalizacji migrantów przez białoruski reżim – dodała.

Setki nielegalnych migrantów minionej nocy zostało przetransportowanych przez białoruskie służby na granicę z Litwą, nieopodal miejscowości Kopciowo (Kapcziamiestis – lit.) w rejonie łoździejskim – informuje we wtorek portal delfi.lt.

Według portalu, "na granicę z Litwą przetransportowano około 500 osób z granicy z Polską, gdzie kilka tysięcy nielegalnych migrantów od niedzieli próbuje wejść do Polski w pobliżu Kuźnicy".

Andrzej Duda podkreślił, że Polska radzi sobie z obecną sytuacją na granicy.

- Mamy wystarczające siły i środki, żeby fizycznie ochronić granicę. Natomiast jest nam potrzebne wsparcie na poziomie politycznym i bardzo liczymy na wsparcie naszych sąsiadów, naszych sojuszników. Liczymy tutaj ogromnie na wsparcie Unii Europejskiej, liczymy ogromnie na wsparcie NATO - powiedział prezydent.

- Jesteśmy gotowi udzielić pomocy, w razie potrzeby, naszym sąsiadom Litwinom, gdyby ten atak hybrydowy przenosił się na ich granicę z Białorusią. Niestety istnieje takie prawdopodobieństwo, ale zapewniam, że my taką pomoc w postaci infrastruktury, którą mamy tam w pobliżu zgromadzoną, jesteśmy w stanie naszym litewskim kolegom przekazać - mówił prezydent.

Mamy wystarczające siły i środki, żeby fizycznie ochronić granicę, natomiast jest nam potrzebne wsparcie na poziomie politycznym i bardzo liczymy na wsparcie naszych sąsiadów, UE i NATO - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą w Bratysławie.

- Będziemy czynili wszystko, żeby z jednej strony obronić granicę Unii Europejskiej, obronić polską granicę, zapewnić tym samym i utrzymać bezpieczeństwo, a po drugie - jeżeli tylko będziemy mieli taką możliwość - żeby pomocy humanitarnej tym ludziom udzielić - powiedział.

- Ubolewamy nad tą sytuacją - dodał.

"Rozmawiałem z prezydentem Gitanasem Nausedą. Wykorzystywanie migrantów w ramach hybrydowego ataku jest godne pogardy. UE nie zaakceptuje żadnej próby instrumentalizacji migrantów. Pełna solidarność z państwami członkowskimi UE. Granice państw członkowskich są granicami UE" - napisał szef Rady.

Litewski prezydent w komunikacie wydanym po rozmowie podkreślił, że oczekuje od Unii Europejskiej zdecydowanej reakcji w związku z koncentracją dużej liczby migrantów na granicy białorusko-polskiej. 

Wojska Obrony Terytorialnej publikują zdjęcie obozów uchodźców na granicy, który zabezpieczają białoruskie służby.

Zuzana Čaputová podczas konferencji z Andrzejem Dudą: Rząd Słowacki wyraża wsparcie dla działań Polski na granicy, ale zwracamy też uwagę na pogarszającą się sytuację humanitarną na granicy.

- Komisja Europejska, pytana o potencjalne zaangażowanie Rosji w kryzys, odpowiedziała, że „bardzo uważnie” obserwuje sytuację w tym kraju. „Jest na naszym radarze i będziemy oceniać informacje i dane, które mamy, w kontekście sytuacji dotyczącej lotów i możliwego zaangażowania Rosji w tę sprawę – powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Dana Spinant. KE przekazała jednocześnie, że nie są planowane żadne sankcje wobec Rosji w kontekście kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.

- Nie jest jeszcze gotowy plan wizyt wiceszefa KE Margaritisa Schinasa w krajach pochodzenia migrantów - przekazała Spinant. Nie powiedziała też, które kraje Schinas zamierza odwiedzić. W poniedziałek von der Leyen zapowiedziała, że wiceszef Komisji w najbliższych dniach uda się w podróż do głównych krajów pochodzenia i tranzytu migrantów.

Od początku przewidywaliśmy, że Władimir Putin - akceptując i popierając działania Alaksandra Łukaszenki - będzie próbował zdyskontować politycznie kryzys migracyjny, żądając od UE zgody na swoje postulaty w zamian za "uspokojenie sytuacji" - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow porównał we wtorek sytuację na granicy polsko-białoruskiej z falą uchodźców z terytorium Turcji. Unia Europejska wspierała finansowo pozostanie uchodźców w Turcji - mówił Ławrow; jego zdaniem UE mogłaby tak samo pomóc Białorusi.

 

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow porównał we wtorek sytuację na granicy polsko-białoruskiej z falą uchodźców z terytorium Turcji. - Unia Europejska wspierała finansowo pozostanie uchodźców w Turcji - mówił.

Zdaniem kremlowskiego polityka, UE "mogłaby tak samo pomóc Białorusi".

Działania Alaksandra Łukaszenki na granicach z Unią Europejską to prawdziwy międzynarodowy terroryzm z użyciem ludzi, których nieszczęście i problemy Mińsk wykorzystuje - pisze we wtorek ukraiński publicysta Witalij Portnikow.

"Nic na granicy nie dzieje się bez udziału i aprobaty białoruskich służb" - informują WOT i zamieszczają zdjęcie "propagandysty" instruującego migrantów podczas "odprawy".

 

 

"Poprosiłem spółki Skarbu Państwa o dodatkowe wyposażenie dla terytorialsów, którzy dzielnie bronią naszych granic przed agresywną operacją reżimu Łukaszenki" - przekazał Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Jak przypomniał "imigranci są tylko narzędziem", a w takich chwilach, jak obecnie, "ramię w ramię musimy dbać o nasze bezpieczeństwo".

Szef "Solidarności" Piotr Duda zabrał głos ws. kryzysu na granicy. - W obliczu zbliżającego się Święta Niepodległości, sytuacja ta jest policzkiem w kierunku naszego państwa. Ale my, jako polski naród i polska armia, poradzimy sobie z tym - ocenił.

Wtorkowe specjalne posiedzenie Sejmu będzie dla opozycji - zdaniem Ryszarda Terleckiego z PiS - "okazją do opamiętania i odpowiedzialnego traktowania kryzysu na granicy z Białorusią".

"Jeżeli nie chcą pomagać, to przynajmniej niech nie przeszkadzają i nie obrażają naszych żołnierzy i funkcjonariuszy" - dodał wicemarszałek Sejmu na Twitterze.

W obliczu dramatycznej sytuacją na polsko-białoruskiej granicy, sekretarz generalny socjaldemokratycznej partii SPD Lars Klingbeil chce zaostrzenia sankcji wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki. - Presja na Łukaszenkę musi zostać zwiększona - powiedział Klingbeil we wtorek dziennikowi "Bild".

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał z szefem litewskiej dyplomacji Gabrieliusem Landsbergisem ws. sytuacji na granicy z Białorusią.

"Landsbergis wspomniał o rozmowach, jakie przeprowadził z Wysokim Przedstawicielem UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borellem na temat zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady ds. Zagranicznych (FAC)" - podało MSZ.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Mińsk i Moskwa są w stałym kontakcie w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej "poprzez wszystkie możliwe kanały, w tym kanały służb specjalnych.

- Mamy nadzieję, że ta sytuacja nie przybierze form, które będą zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa - powiedział Pieskow. Ocenił także, że "białoruscy specjaliści pracują w sposób bardzo odpowiedzialny".

Unia Europejska zawiesiła przepisy o ułatwieniach wizowych dla urzędników białoruskiego reżimu. Decyzja ta jest odpowiedzią na trwający atak hybrydowy na granicę z Polską

- Apelujemy do opozycji, żeby dokonała refleksji swojej dotychczasowej postawy po ostatnich wydarzeniach i rozpoczęła współpracę z rządem, jeśli chodzi o zabezpieczenie granic - powiedziała we wtorek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Prezydent Andrzej Duda po zakończeniu narady sztabu kryzysowego: współdziałamy z naszymi sojusznikami ws. sytuacji na granicy. Ich ocena jest jednoznaczna: reżim białoruski atakuje granicę polską i granicę UE w sposób bezprzykładny wcześniej.

- Monitorujemy sytuację i będziemy bronić granicy. Jest tam konieczna infrastruktura i dostateczna liczba funkcjonariuszy, żołnierzy i policjantów - zapewnił prezydent Andrzej Duda.

Zaapelował też "do wszystkich polskich polityków o odpowiedzialność, bo sprawa jest zbyt poważna, żeby na tym robić sobie jakąś działalność propagandową, robić na tym politykę, prowadzić walkę polityczną".

W polsko-białoruskim kryzysie migracyjnym UE trzyma się szlachetnych zasad i krytykuje Polskę za jej twarde stanowisko. Obrona granicy jest dowodem na poczucie rzeczywistości, którego brakowało UE od 2015 roku. Chroniąc swoją granicę, Polska wyświadcza UE przysługę - pisze we wtorek dziennik "Welt".

Myślę, że Polska zdecyduje się na uruchomienie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego – powiedział we wtorek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Zaznaczył, że jest to jedynie jego prywatna opinia, bo ostateczną decyzję podejmą prezydent i premier.

Dzień wcześniej o użycie art. 4 NATO apelował Donald Tusk, lider PO.

- Polska popiera i od dawna zabiega o nałożenie sankcji na Białoruś, dotyczące zakazu wjazdu na przykład na teren UE. Ale przede wszystkim jesteśmy zwolennikami sankcji gospodarczych - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Migranci otrzymują takie jak załączona instrukcje, jak wykorzystywać dzieci do prób forsowania granicy. "Weźcie dzieci, tulcie je, wyglądajcie na brudnych i zmęczonych" - przekazał we wtorek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Do Ministerstwa Obrony Narodowej zostali zaproszeni wszyscy attaché akredytowani w Warszawie, żeby pokazać im, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej i wytłumaczyć cały kontekst - poinformował we wtorek wiceszef resortu obrony Marcin Ociepa w TVP1.

Narada w sztabie kryzysowym. Do Biura Bezpieczeństwa Narodowego przyjechali m.in. prezydent, premier oraz ministrowie spraw wewnętrznych, zagranicznych i obrony.

"Przed chwilą odbyła się rozmowa prezydenta i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Temat oczywisty: atak reżimu Łukaszenki na polską granicę. Na razie tyle szczegółów" – przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Jak dodał na Twitterze, "nasze przedstawicielstwo działa", a "sojusznicy wyrażają poparcie dla Polski".

"Duża grupa białoruskich funkcjonariuszy zbliża się w okolice obozowiska migrantów w Kuźnicy" - napisało we wtorek na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek może wydać rozporządzenie o możliwości nauki zdalnej na terenach objętych stanem wyjątkowym - podało RMF FM.

O 9:30 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze sztabem kryzysowym w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej - powiedział w Polsat News rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

- Aby przeciwdziałać kryzysowi na granicy polsko-białoruskiej należy solidarnie z instytucjami UE uderzyć w firmy, które organizują nielegalną imigrację – ocenił Grzegorz Schetyna (PO) w wp.pl.

17 godzin trzeba było we wtorek rano czekać w ciężarówkach na wyjazd z Polski przez drogowe przejście graniczne w Bobrownikach (woj. podlaskie) - wynika z szacunków służb granicznych. W związku z kryzysem migracyjnym, sąsiednie przejście w Kuźnicy jest zamknięte do odwołania.

- Prowadzimy wielotorowe działania ws. sytuacji na granicy. We wtorek z inicjatywy Polski odbędą się konsultacje państw unijnych, tak by temat stał się przedmiotem obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk dla wp.pl.

Jak ocenił, że na razie nie ma potrzeby, by w kryzys przygraniczny angażować Frontex.

- Gdy stan wyjątkowy się skończy, dostęp do strefy przygranicznej z Białorusią będzie ograniczony przez zapisy ustawy dot. budowy zapory - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller w Radiu Wnet.

Premier Mateusz Morawiecki o swojej wizycie w Kuźnicy Białostockiej: "Ktoś nie śpi, by spać mógł ktoś… Dziś o wschodzie słońca odwiedziłem wspólnie z szefem MON ministrem Mariusz Błaszczak naszych żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących wschodniej granicy Polski" - napisał na Facebooku.

Jak dodał, "Żołnierze, Policjanci, Straż Graniczna oraz Służby Specjalne czuwają nad bezpieczeństwem Polek i Polaków. Nie mam słów, by wystarczająco podziękować im za tę trudną służbę".

"Chciałem tam być, by czuli, że polskie państwo zawsze będzie z nimi" - dodał.

Na zdjęciach dołączonych do wpisu widać m.in. premiera przemawiającego do służb mundurowych.

- Istotniejsza z punktu widzenia skuteczności ochrony naszej granicy jest współpraca międzynarodowa między państwami, które są w podobnej sytuacji, ale też naszej z państwami UE czy NATO, a także z władzami tych organizacji. Te kontakty istnieją, cały czas wymiana informacji i kontakty międzynarodowe trwają - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w PR24.

Premier Mateusz Morawiecki i szef MON Mariusz Błaszczak zjawili się w Kuźnicy Białostockiej. "Spotkali się z funkcjonariuszami straży granicznej i policji oraz żołnierzami służącymi przy granicy polsko-białoruskiej. Dziękujemy funkcjonariuszom i żołnierzom za ofiarną służbę!" - napisał rzecznik rządu Piotr Müller.

"Uszczelnienie polskiej granicy to nasz interes narodowy. Ale dzisiaj zagrożona jest stabilność i bezpieczeństwo całej UE" - zauważył premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, "hybrydowy atak reżimu Łukaszenki jest wymierzony w nas wszystkich". "Nie damy się zastraszyć i będziemy bronić pokoju w Europie z naszymi partnerami z NATO i UE" - zapewnił szef rządu.

- Nasze szacunki dotyczące obecności migrantów na Białorusi wskazują, że może ich być nawet 12 do 15 tysięcy; szacujemy, że w poniedziałek przy naszej granicy mogło ich być w okolicach 4 tysięcy - powiedział w PR24 rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

- Noc minęła spokojnie, nie mieliśmy zdarzeń związanych z próbami nielegalnego przekroczenia granicy. Żadnych incydentów też nie było - przekazał we wtorek rano rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie