Granica polsko-białoruska. Migranci idą w stronę przejścia w Kuźnicy [WIDEO]

Świat
Granica polsko-białoruska. Migranci idą w stronę przejścia w Kuźnicy [WIDEO]
twitter.com/Stanisław Żaryn
Tłum migrantów dotarł do granicy z Polską, zgromadził się przy przejściu w Kuźnicy

"Rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski" - poinformował w poniedziałek rano rzecznik ministra-koordynatora służb Stanisław Żaryn. Na nagraniach w internecie widać jak tłumy migrantów najpierw idą w stronę polskiej granicy, a następnie gromadzą się przy niej. Na 13:00 rząd zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera.

"Bardzo niepokojące informacje z granicy. Na Białorusi, przy granicy z Polską, zgromadziła się duża grupa migrantów. Ruszyli właśnie w stronę granicy RP. Będą próbowali masowo wkroczyć do Polski" - napisał w poniedziałek rano Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służ specjalnych.

 

TEKST AKTUALIZOWANY

Jak dodał "w grupie, którą Białorusini uformowali, przeważają młodzi mężczyźni. Rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski".

 

WIDEO: Tłum migrantów kroczy w stronę granicy 

 

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zapewnia, że przejście graniczne w Kuźnicy jest zabezpieczone przez Straż Graniczną, żołnierzy i policję. 

WIDEO: "Największa próba siłowego wejścia na teren Polski"

Tłum migrantów przy granicy. "Skręcili do lasu"

Jak relacjonuje dziennikarz Tadeusz Giczan tłum gromadzi się przed granicą. Grupa nie podąża w stronę przejścia granicznego. Część osób skręciła do lasu.

Tłum migrantów przy granicy. Zwołano sztab kryzysowy

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że zwołane zostało posiedzenie sztabu kryzysowego ws. sytuacji na granicy z Białorusią. Wezmą w nim udział premier Mateusz Morawiecki, wiceminister ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oraz ministrowie Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński. 

Premier Mateusz Morawiecki opublikował wpis na Facebooku, w którym stwierdził, że "ta granica jest świętością".

Kuźnica. Tłum migrantów przy granicy. Kolejni białoruscy żołnierze

"Do granicy przybywają duże siły wojsk wewnętrznych Białorusi, furgonetki więzienne i pojazdy z drutem kolczastym" - relacjonuje dziennikarz Tadeusz Giczan. 

Strona białoruska zabrała głos ws. migrantów. O szczegółach piszemy TUTAJ

Tłum migrantów przy granicy. Kamiński: czekamy w pełnej gotowości

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że na granicy zwiększono liczbę funkcjonariuszy. Dodał, że sytuacja była monitorowana od kilku dni. "Czekamy w pełnej gotowości" - podkreślił. 

Jak informowaliśmy TUTAJ wydano alert gotowości dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. 

 

Minister obrony narodowej poinformował, że na granicy służbę pełni 12 tys. żołnierzy. MON opublikowało również kolejne nagrania, w tym to ze śmigłowca, pokazujące dużą grupę migrantów w okolicach przejścia granicznego w Kuźnicy. 

 

dsk/ml/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie