MSW Litwy chce zaostrzenia stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Przemieszcza dodatkowe siły

Polska
MSW Litwy chce zaostrzenia stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Przemieszcza dodatkowe siły
Viktor Tolochko/SPUTNIK Russia/East News
Litwa chce lepiej chronić się przed napływem migrantów z Białorusi

MSW Litwy w związku z koncentracją dużej liczby migrantów na granicy białorusko-polskiej zaproponowało w poniedziałek zaostrzenie stanu wyjątkowego w rejonach Litwy graniczących z Białorusią. W rejonach tych rozmieszczane są dodatkowe oddziały wojsk.

- Obserwujemy to, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej. Oczywiście, świadczy to o tym, że my również możemy się spodziewać podobnych ataków, dlatego wszystkie nasze instytucje są w maksymalnej gotowości, siły wojskowe zostały przemieszczone. Instytucje rozważają różne scenariusze i odpowiednie taktyki - oznajmiła w poniedziałek podczas konferencji prasowej szefowa MSW Agne Bilotaite.

Zaostrzenie stanu wyjątkowego

W związku z napływem nielegalnych migrantów z Białorusi Litwa na początku lipca wprowadziła stan wyjątkowy w całym kraju w celu uproszczenia procedur prawnych oraz łatwiejszego zaangażowanie dodatkowych funduszy. Teraz MSW zaproponowało zaostrzenie stanu wyjątkowego w rejonach przygranicznych.

 

ZOBACZ: Kuźnica. Próba sforsowania granicy. Migranci zniszczyli fragment ogrodzenia

 

- Mówimy jedynie o rejonach przygranicznych, gdyż wyzwania, których dziś doświadczamy, są tylko na granicy, a nie w całej Litwie - wskazała minister. Zaostrzenia stanu wyjątkowego ma się wiązać z ograniczeniami praw i wolności, ale minister na razie nie podaje żadnych konkretów. Decyzje w tej sprawie podejmie rząd, a zatwierdzić je ma Sejm.

"Trwa zmiana dyslokacji naszych sił"

Szef Służby Ochrony Granicy Państwowej Rustamas Liubajevas poinformował w poniedziałek, że w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, podjęto decyzję o zmianie rozmieszczenia sił zbrojnych na granicy litewsko-białoruskiej.

 

ZOBACZ: Kuźnica. Szturm migrantów na granicę. "Musimy ściągnąć zespół NATO"

 

- Planujemy skorzystać z możliwości rozlokowania dodatkowej liczby żołnierzy. Uzgodnione zostały już działania z policją, Służbą Bezpieczeństwa Publicznego, trwa zmiana dyslokacji naszych sił - podkreślił szef Służby Ochrony Granicy Państwowej.

 

Liubajevas powiedział też, że funkcjonariusze są w posiadaniu informacji, iż w miejscach rozlokowania nielegalnych migrantów na Litwie może dojść do zamieszek.

 

zma/pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie