Kuźnica. Próba sforsowania granicy. Migranci zniszczyli fragment ogrodzenia

Polska
Kuźnica. Próba sforsowania granicy. Migranci zniszczyli fragment ogrodzenia
Twitter.com/Tadeusz Giczan
Trwa napór migrantów na polska granicę w okolicy Kuźnicy

Trwa napór migrantów na polską granicę w okolicy Kuźnicy. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać fragment ogrodzenia zniszczony przez migrantów. Dostępu do granicy broni w tym miejscu zwarty kordon polskich służb. Do akcji użyto również wojskowego helikoptera. To kolejna próba przedostania się migrantów przez granicę.

"Usunięto fragment ogrodzenia z drutu kolczastego. Polscy żołnierze utworzyli ludzką tarczę" - relacjonuje w mediach społecznościowych białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan.

Jak przekazał, polskie służby użyły helikoptera. Na opublikowanym przez niego nagraniu słychać, jak tłum migrantów skanduje "Niemcy". 

 

ZOBACZ: Kuźnica. Migranci próbowali przedrzeć się przez granicę. "Sytuacja została opanowana"

 

O podobnej próbie zniszczenia ogrodzenia poinformowało również Ministerstwo Obrony Narodowej. 

Próby sforsowania granicy 

Kilkadziesiąt minut wcześniej polskie służby poinformowały o udaremnionej próbie przekroczenia granicy. W sieci pojawiło się nagranie z tego zajścia, na których widać tłum migrantów napierających na ogrodzenie. W stronę polskich żołnierzy i policjantów poleciały różne przedmioty. 

- Część osób próbowała się przedostać w okolicy przejścia w Kuźnicy natomiast Straż Graniczna w tej chwili powstrzymała część tych osób - powiedział podczas konferencji prasowej przez posiedzeniem sztabu generalnego rzecznik rządu Piotr Müller.

Tłumy migrantów na granicy. Zwołano sztab kryzysowy

W związku z sytuacją na granicy w Warszawie rząd zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym udział biorą m.in premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński.

Tłum na granicy. "Dziś mamy najtrudniejszą sytuację" 

- Dzisiaj mamy najtrudniejszą sytuację od początku kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Mamy do czynienia z elementem nacechowanym wojną hybrydowa - powiedział podczas konferencji prasowej przez posiedzeniem sztabu generalnego rzecznik rządu Piotr Müller. 

 

ZOBACZ: Müller apeluje do wszystkich na terenach przygranicznych o zachowanie szczególnej ostrożności

 

Podkreślił, że przy granicy jest odpowiednia liczba funkcjonariuszy, którzy "będą wykonywali swoje obowiązki zgodnie z aktualnymi przepisami, czyli będą bronili granicy, tak aby nieuprawnione osoby z terenu Białorusi nie przedostały się na teren Polski". 

 

Rzecznik rządu zaapelował o ostrożność wszystkich mieszkańców terenów przygranicznych. - W dniu dzisiejszym i w kolejnych dniach może dochodzić do prób nielegalnego przekraczania granicy - powiedział. 

Kuźnica. Tłum migrantów przy granicy. Użyto gazu łzawiącego 

Jak relacjonuje białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan kilkanaście minut wcześniej polskie służby użyły gazu łzawiącego przeciwko zbliżającym się do ogrodzenia. Prawdopodobnie gazu użyli również migranci. 

 

dsk/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie