Prof. Fal: na COVID-19 umierają głównie niezaszczepieni w wieku 50-60 lat

Polska
Prof. Fal: na COVID-19 umierają głównie niezaszczepieni w wieku 50-60 lat
Polsat News
Prof. Andrzej Fal w "Gościu Wydarzeń"

- W tym momencie na COVID-19 umierają osoby niezaszczepione w wieku 50-60 lat, obciążone nawet pojedynczymi chorobami przewlekłymi i osoby zaszczepione powyżej 80. roku życia z wieloma chorobami przewlekłymi - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" prof. Andrzej Fal, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w tej chwili nie jest planowany lockdown w związku z coraz większą liczbą zakażeń koronawirusem.

 

- Pan premier prezentuje niewątpliwie punkt widzenia ekonomisty i premiera kraju, natomiast myślę, że trzeba spojrzeć na sprawę z punktu widzenia sytuacji w regionach, w których czwarta fala zaczyna być istotnym problemem - skomentował gość Piotra Witwickiego prof. Andrzej Fal.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce dzisiaj, sobota, 6 listopada. Minister zdrowia Adam Niedzielski podał dane

 

Prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego stwierdził, że sytuacja "dojrzała do tego, żebyśmy zaczęli na reagować w kontekście pewnej redukcji możliwości transmisji czyli redukcji liczby osób, które się ze sobą spotykają".

 

WIDEO: Prof. Andrzej Fal w "Gościu Wydarzeń"

 

 

- Zdecydowanie obostrzenia powinny po pierwsze spowodować, że nie będziemy chcieli się przemieszczać - dodał prof. Fal. 

"Na razie mówimy o ograniczeniach lokalnych"

Według profesora Andrzeja Fala, jeśli chodzi o ewentualny lockdown "na razie mówimy o ograniczeniach lokalnych", w skali powiatów.

 

- Wprowadzenie lokalnych obostrzeń będzie zdrowotnie, ekonomiczne i psychologicznie łatwiejsze dla całości społeczeństwa niż zaczekanie, aż będzie to problem ogólnokrajowy - powiedział prof. Fal.

 

- Jeśli wprowadzimy więcej restrykcji, to zmienią się tym samym prognozy pandemii w Polsce - stwierdził.

Czwarta fala - liczba hospitalizacji

Według prezesa zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego liczba hospitalizacji pacjentów zakażonych koronawirusem podczas czwartej fali "jest odsetkowo dużo mniejsza niż w przypadku drugiej czy trzeciej fali".

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe przypadki. Raport Ministerstwa Zdrowia, 6 listopada

 

Zapytany o najczęstsze przypadki śmiertelne wśród zakażonych koronawirusem pacjentów, prof. Fal stwierdził:

- W tym momencie na COVID-19 umierają osoby niezaszczepione w wieku 50-60 lat, obciążone nawet pojedynczymi chorobami przewlekłymi i osoby zaszczepione powyżej 80. roku życia z wieloma chorobami przewlekłymi.

 

- Musimy doszczepiać starsze osoby, musimy o nie dbać - dodał.

Lek na COVID-19

- Skutecznego lekarstwa przeciwko chorobom wirusowym szukamy od kilkudziesięciu lat. Może kiedyś dojdzie do przełomu, natomiast preparaty, o których mówimy w kontekście najbliższej przyszłości to leki, które hamują progresję choroby, jej ciężki przebieg, co jest oczywiście potężną nadzieją, ale nie jest to przełom, który spowoduje, że zaczniemy w pełni kontrolować zagrożenie - stwierdził prof. Andrzej Fal zapytany o prace nad lekiem na COVID-19.

 

W kontekście przyszłości powiedział także: - Paszporty covidowe powinny odgrywać istotniejszą rolę w naszym codziennym życiu.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

zdr/an/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie