USA. Joe Biden i byli prezydenci pożegnali Colina Powella

Świat
USA. Joe Biden i byli prezydenci pożegnali Colina Powella
PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Colin Powell zmarł 18 października w szpitalu wojskowym Walter Reed w wyniku powikłań wywołanych Covid-19. Jako syn imigrantów z Jamajki był pierwszą czarnoskórą osobą piastującą szereg najwyższych stanowisk w USA

W Katedrze Narodowej w Waszyngtonie odbył się w piątek pogrzeb byłego sekretarza stanu i generała Colina Powella. W ceremonii udział wzięli m.in. prezydenci Joe Biden, Barack Obama i George W. Bush, a wspomnienia o zmarłym wygłosili Madeleine Albright i Richard Armitage.

- Uważałam Colina za postać niemal ponadczasową, bo jego cnoty były homeryckie: uczciwość, godność, lojalność i niezachwiane przywiązanie do swojego powołania - powiedziała podczas przemówienia w katedrze Albright, która była poprzedniczką Powella na stanowisku szefowej dyplomacji USA. Albright wspomniała, że mimo politycznych różnic nawiązała z Powellem bliską przyjaźń, a generał był rzadkim w Waszyngtonie przykładem człowieka, którego "sumienie nie spało".

 

ZOBACZ: Pszczyna. Śmierć 30-letniej Izy. Rodzina publikuje apel

 

Armitage, były zastępca Powella w resorcie dyplomacji i jego wieloletni przyjaciel podkreślił, że generał cechował się życzliwością i wyrozumieniem wobec podwładnych, a także podkreślał jego poczucie humoru.

 

Przywołał przy tym anegdotę ze spotkania Powella z szefową MSZ Szwecji Anny Lindh, która wręczyła mu w prezencie zestaw płyt zespołu Abba. W reakcji Powell miał uklęknąć na jedno kolano i zaśpiewać cały tekst piosenki "Mamma Mia", wprawiając w zdumienie wszystkich obecnych. Wyznał też, że w każdą niedzielę po wizycie w kościele Powell meldował Armitage'owi, że jest w stanie łaski.

Byli prezydenci USA oddali hołd Powellowi

W nabożeństwie pogrzebowym udział wziął prezydent Joe Biden oraz byli prezydenci Barack Obama i George W. Bush, a także m.in. była szefowa dyplomacji Hillary Clinton, były wiceprezydent Dick Cheney oraz szef Pentagonu Lloyd Austin.

 

W ceremonii pogrzebowej wzięli udział m.in. byli prezydenci USA Barack Obama i George W. Bush oraz była szefowa dyplomacji Hillary ClintonPAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
W ceremonii pogrzebowej wzięli udział m.in. byli prezydenci USA Barack Obama i George W. Bush oraz była szefowa dyplomacji Hillary Clinton

 

PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

 

Colin Powell zmarł 18 października w szpitalu wojskowym Walter Reed w wyniku powikłań wywołanych Covid-19. Jako syn imigrantów z Jamajki był pierwszą czarnoskórą osobą piastującą szereg najwyższych stanowisk w USA, był między innymi doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Ronalda Reagana, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów za kadencji George'a Busha seniora, oraz sekretarzem stanu w administracji Busha juniora.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie