Rosja. W loterii szczepionkowej można wygrać trzy tony węgla

Świat
Rosja. W loterii szczepionkowej można wygrać trzy tony węgla
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Do wygrania są trzy tony węgla

W Kraju Chabarowskim w azjatyckiej części Rosji osoby szczepiące się przeciw Covid-19 mogą wziąć udział w loterii, w której jedną z nagród są trzy tony węgla. Władze lokalne zapewniają, że loteria zmotywowała mieszkańców i liczba chętnych do szczepień wzrosła.

Losowanie trwa od 1 do 30 listopada wśród mieszkańców okręgu administracyjnego im. Łazo, leżącego na trasie kolei transsyberyjskiej. Loterię zorganizowały władze lokalne wraz ze szpitalem rejonowym.

 

- Wszystko zrobiliśmy własnymi siłami, dlatego nagrody nie są może takie wielkie, ale są ważne - powiedziała portalowi TodayKhv.ru przedstawicielka administracji Anastazja Sacharowa.

 

Szpital rejonowy zaoferował m.in. talon na usługi stomatologiczne nie objęte obowiązkowym ubezpieczeniem i na badania lekarskie dla kierowców. Kolejne nagrody to np. abonament na pół roku do siłowni w głównej miejscowości rejonu - Perejasławce czy kuchenka mikrofalowa.

 

Największą nagrodą jest zaś talon na trzy tony węgla, przy czym wygrana nie obejmuje kosztów jego dostawy.

 

ZOBACZ: Loteria szczepionkowa. Kto wygrał? Gdzie sprawdzić wyniki?

Rosjanie szczepią się chętniej 

Według Anastazji Sacharowej loteria okazała się skuteczna i mieszkańcy szczepią się chętniej. We wrześniu liczba osób szczepiących się nie przekraczała 20 dziennie, a teraz wzrosła do około stu.

 

Losowanie nagród odbędzie się 1 grudnia i transmitowane będzie na żywo na stronie internetowej administracji okręgu. Ci, którym poszczęści się w loterii będą mieli potem miesiąc na zabranie wygranej.

 

Według ostatnich danych w Rosji zaszczepiło się przeciwko Covid-19 około 39 proc. ludności. Szczepienia nie są obowiązkowe i postępują powoli. W sąsiadującym z Krajem Chabarowskim Żydowskim Obwodzie Autonomicznym narasta w ostatnich dniach konflikt związany ze szczepieniami w służbie zdrowia. Około 27 pracowników pogotowia ratunkowego - medyków, kierowców i sprzątaczek - odmówiło przyjęcia szczepionki i zwolniło się z pracy.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie