Adam Niedzielski o stanie psychicznym dzieci: rok przerwy w nauce objawił się podwójnym ciężarem

Polska
Adam Niedzielski o stanie psychicznym dzieci: rok przerwy w nauce objawił się podwójnym ciężarem
Polsat News
Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej na temat zdrowia psychicznego dzieci

Pandemia nie może być pretekstem do tego, by uciekać od problemów psychicznych dzieci i młodzieży – podkreślił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski, inaugurując kampanię "Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje".

Minister zdrowia, wraz ze swoim zastępcą Waldemarem Kraską, wiceminister edukacji Marzeną Machałek, rzecznikiem praw dziecka Mikołajem Pawlakiem i z pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii prof. Małgorzatą Janas-Kozik, biorą udział konferencji prasowej inaugurującej kampanię "Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje", której celem jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży.

 

- W tym gronie, w takim szerokim składzie, chcemy pokazać, że problemy związane z psychiatrią dziecięcą mają fundamentalne znaczenie i nie można uciekać od nich, jeśli można użyć takiego sformułowania, pod pretekstem pandemii – zaznaczył Niedzielski.

 

Podkreślił, że czwartkowe liczby nowych zachorowań ponad 15 tys. przypadków, "robią na wszystkich wrażenie" i w ostatnich tygodniach następuje dynamiczny wzrost zakażeń.

 

W tej chwili widzimy wysyp problemów psychicznych dzieci. - Ten blisko rok przerwy dzieci w nauce objawiły się z podwójnym ciężarem. Teraz, czy w ośrodkach wsparcia środowiskowego, czy też w szpitalach psychiatrycznych niestety mamy nowych pacjentów, którzy zgłaszają poważne problemy związane również z samookaleczeniem, przejawami autoagresji - powiedział. 

Ośrodki wsparcia 

Minister powiedział, że w ramach reformy psychiatrii dziecięcej powstało ponad 300 ośrodków wsparcia środowiskowego. – Chcemy, żeby one docierały do wszystkich. Chcemy poinformować o tej kampanii, ale też wskazać, że można liczyć na wsparcie, że trzeba o tych problemach mówić i stąd ta kampania – tłumaczył. 

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe przypadki. Raport Ministerstwa Zdrowia, 4 listopada

 

Niezależnie od budowania sieci wsparcia, ta kampania promuje otwartość, żeby nie ukrywać emocji i rozmawiać z rodzicami w pierwszej kolejności. – Ten numer powinien być tym punktem: „gdzie wy dzieci kierujecie swoje wątpliwości, czy też chcecie rozmawiać o tych złych emocjach, które wam towarzyszą" – zwrócił się do najmłodszych. 

 

Powstała specjalna infolinia w ramach programu "Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje" - tel. 800 12 12 12. 

ap/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie