Konfederacja zbiera podpisy pod wnioskiem o odwołanie Czarzastego z funkcji wicemarszałka Sejmu

Polska
Konfederacja zbiera podpisy pod wnioskiem o odwołanie Czarzastego z funkcji wicemarszałka Sejmu
PAP/Paweł Supernak
Podczas debaty nad projektem noweli Prawa o zgromadzeniach "Stop LGBT" Czarzasty wywiesił tęczową flagę

Posłowie Konfederacji zbierają podpisy pod wnioskiem o odwołanie z funkcji wicemarszałka Włodzimierza Czarzastego z Lewicy za naruszanie powagi Sejmu podczas debaty nad obywatelskim projektem "Stop LGBT". Pod wnioskiem podpisali się m.in. posłowie Solidarnej Polski i PiS.

Do sytuacji doszło w czwartek, kiedy w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego noweli Prawa o zgromadzeniach "Stop LGBT", który złożyła fundacja Życie i Rodzina Kai Godek. Projekt zakłada, że celem zgromadzenia nie może być m.in.: kwestionowanie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, propagowanie rozszerzenia instytucji małżeństwa na osoby tej samej płci, propagowanie rozwiązań prawnych mających na celu uprzywilejowanie takich związków czy propagowanie adopcji dzieci przez takie związki.

 

ZOBACZ: Włodzimierz Czarzasty wywiesił tęczową flagę podczas debaty ws. zakazu zgromadzeń osób LGBT

 

Podczas debaty nad projektem Czarzasty wywiesił tęczową flagę. - Wysłuchałem najbardziej obrzydliwego wystąpienia w Sejmie przez dwa lata, jak tu siedzę - mówił polityk Lewicy po wystąpieniu przedstawiciela Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Krzysztofa Kasprzaka, który prezentując projekt powiedział m.in., że "długofalowym celem lobby LBGT jest zniszczenie małżeństwa i rodziny oraz wszelkiego naturalnego porządku społecznego", a także podkreślał, że za każdą ideologią stoją ludzie, "tak jak stali na przykład za ideologią komunistyczną czy nazistowską".

Odwołanie Czarzastego. "Naruszał powagę Sejmu"

Inicjatorem zbiórki podpisów pod wnioskiem o odwołanie Czarzastego jest poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz. - Marszałek podczas debaty nad obywatelskim projektem tolerował wznoszenie transparentów i zakłócanie obrad przez przedstawicieli lewicowej części opozycji, a sam powiesił sobie tęczową flagę na stanowisku marszałka i niewybrednie komentował wystąpienie przedstawiciela Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, czym naruszał powagę Sejmu - powiedział Sośnierz.

 

ZOBACZ: Warszawa. Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty współprzewodniczącymi Nowej Lewicy

 

- Jego zachowanie było całkowicie niestosowne - ocenił polityk Konfederacji. - Prowadzący obrady marszałek powinien zachować jako taką neutralność. Obwieszanie się tęczowymi flagami i zmuszanie posłów, którzy się z tym nie zgadzają do występowania na takim tle jest niedopuszczalne. Regulamin Sejmu zabrania eksponowania transparentów - dodał.

 

Jak przekazał Sośnierz, poza Konfederacją pod wnioskiem podpisali się także politycy Solidarnej Polski i PiS. Łącznie poseł zebrał dotąd 20 podpisów.

Odwołanie Czarzastego. "Wniosek jest niepoważny"

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski ocenił wniosek o odwołanie Czarzastego jako niepoważny. - Niepoważne jest zbieranie podpisów pod wnioskiem o odwołanie marszałka, który bronił praw człowieka - powiedział. - Wierzę, że jeżeli ten wniosek będzie procedowany to szybko przepadnie, bo wszystkim powinno zależeć na tym, żeby postawy - takie jak marszałka Czarzastego - pochwalać, a nie krytykować - dodał.

 

Zgodnie z Regulaminem Sejmu, Sejm odwołuje wicemarszałka na wniosek złożony przez co najmniej 15 posłów, bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie