Mali. Francuska aktywistka Sophie Petronin, która była zakładniczką dżihadystów, ponownie zaginęła

Świat
Mali. Francuska aktywistka Sophie Petronin, która była zakładniczką dżihadystów, ponownie zaginęła
Twitter/MINUSMA

Założycielka organizacji pomocowej w Mali, Francuzka Sophie Petronin, uwolniona z niewoli dżihadystów w październiku 2020 r., ponownie zaginęła w tym kraju – podały malijskie służby. Według francuskiej stacji BFM TV kobieta wiosną br. nielegalnie przedostała się do Mali, by poszukiwać swojej adoptowanej córki.

Petronin wróciła do Mali wraz z synem pod pretekstem wyjazdu na wakacje do Senegalu. Wcześniej władze w Bamako odmówiły wydania jej wizy. Adoptowana córka Francuzki, Zeinabou, pozostała w Mali, gdy Petronin wróciła do ojczyzny po uwolnieniu z rąk islamistów – podała w środę stacja BFM TV.

 

Francuskie władze odmawiają komentarza i informacji dotyczących powrotu Petronin do Mali.

 

ZOBACZ: Mali. Uwolniono zakonnicę porwaną w 2017 roku przez Al-Kaidę

 

Petronin została porwana 24 grudnia 2016 r. w Gao na wschodzie Mali przez członków Grupy Wsparcia Islamu i Muzułmanów (JNIM), która jest lokalnym sojuszem grup dżihadystycznych powiązanych z Al-Kaidą. Jej uwolnienie 8 października 2020 r., po trzech latach i dziewięciu miesiącach, wywołało liczne komentarze opinii publicznej, ponieważ rząd malijski zwolnił w tym samym czasie około 200 dżihadystów.

Działalność aktywistyczna

Już w 2012 roku doszło do nieudanej próby porwania aktywistki przez uzbrojonych islamistów, którzy przejęli kontrolę nad regionem Gao. Kobieta została wówczas wydalona przez Bamako do Algierii, po czym z własnej woli wróciła do Gao.

 

ZOBACZ: Talibowie zatrzymali na granicy z Chinami bojówkarzy Islamskiej Partii Turkiestanu

 

W 2003 r. Petronin wraz ze szwajcarskimi przyjaciółmi założyła organizację pozarządową Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Północnego Gao, wspierającą niedożywione i osierocone dzieci. Po powrocie do Francji w 2020 r. kobieta często wspomniała o chęci powrotu do Mali, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie swojego stowarzyszenia.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie