Emmanuel Macron: Francja nie wdroży na razie sankcji wobec Wielkiej Brytanii ws. połowów ryb

Świat
Emmanuel Macron: Francja nie wdroży na razie sankcji wobec Wielkiej Brytanii ws. połowów ryb
PAP/EPA/ROBERT PERRY
- Zrozumiałem, że Brytyjczycy wrócą do nas jutro z innymi propozycjami – powiedział prezydent Francji.

Francja nie wdroży w czasie trwania negocjacji z Wielką Brytanią zapowiadanych sankcji wobec tego kraju w sprawie połowów ryb, które miały wejść w życie od północy – poinformował w poniedziałek prezydent Emmanuel Macron na szczycie klimatycznym w Glasgow.

Macron postanowił nie wdrażać środków odwetowych wobec Wielkiej Brytanii, tzn. kontroli brytyjskich kutrów oraz blokady portów we Francji dla brytyjskich trawlerów, wskazując, że "następne godziny to ważne godziny w kwestii negocjacji".

 

ZOBACZ: Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii: Francja ma 48 godzin na wycofanie swoich gróźb

 

Spotkanie z Brytyjczykami w sprawie licencji połowowych dla francuskich rybaków odbędzie się w czwartek - ogłosił Pałac Elizejski w poniedziałek, jednak na szczycie w Glasgow spodziewane są również rozmowy Macrona z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.

"KE jest po naszej stronie"

- Piłka leży po stronie Wielkiej Brytanii, Komisja Europejska jest po naszej stronie – zapewnił prezydent Francji dzień po tym, jak wysłał do władz brytyjskich tzw. protokół w sprawie deeskalacji sporu na temat połowu ryb między oboma krajami po brexicie.

 

ZOBACZ: Francja. Zatrzymano brytyjskie statki rybackie. "Londyn rozumie jedynie język siły"

 

Dyskusja dotycząca sporu o rybołówstwo "będzie kontynuowana" między Francją, Wielką Brytanią i Komisją Europejską – zapowiedział Macron. - Zrozumiałem, że Brytyjczycy wrócą do nas jutro z innymi propozycjami – zakończył prezydent Francji.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie