Szwajcarska prokuratura federalna oskarża Seppa Blattera i Michela Platiniego o oszustwo

Świat
Szwajcarska prokuratura federalna oskarża Seppa Blattera i Michela Platiniego o oszustwo
Sputniktilt, prezydentpl / CC-by-SA / Commons
Michel Platini i Sepp Blatter w prokuraturze

Byli działacze Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) - Sepp Blatter oraz Michel Platini zostali oskarżeni przez szwajcarską prokuraturę federalną o oszustwa i inne przestępstwa finansowe.

Chodzi o nienależne wypłacenie dwóch milionów franków szwajcarskich w 2011 roku ówczesnemu szefowi UEFA Platiniemu. Obaj działacze utrzymują, że było to wynagrodzenie za pracę, którą Francuz wykonał na rzecz światowej federacji, a umowa była ustna.

 

85-letni Blatter i 65-letni Platini staną teraz przed sądem federalnym w Bellinzonie.

 

- Ta płatność pomniejszyła aktywa FIFA i bezprawnie wzbogaciła Platiniego - napisała w oficjalnym oświadczeniu prokuratura federalna.

 

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom z kwietnia 2020 roku prokuratura, po ponownej analizie materiału dowodowego, nie zdecydowała się na umorzenie w tej sprawie postępowania.

 

Umorzone zostało natomiast postępowanie prowadzone w stosunku do Blattera dotyczące sprzedania znacznie poniżej ceny rynkowej praw do transmisji mistrzostw świata Związkowi Piłkarskiemu Karaibów.

 

Blatter szefem FIFA był od 1998 do 2015 roku. Odszedł w niesławie w wyniku afery korupcyjnej w piłkarskiej centrali. W grudniu 2015 roku dostał od Komisji Etyki FIFA ośmioletni zakaz działalności w futbolu. Potem zakaz skrócony został do sześciu lat

pdd/zdr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie