FIFA chce zwrotu pieniędzy wypłaconych Platiniemu przez Blattera. Jest pozew

Świat
FIFA chce zwrotu pieniędzy wypłaconych Platiniemu przez Blattera. Jest pozew
Flickr/Αλέξης Τσίπρας Πρωθυπουργός της Ελλάδας/CC BY-SA 2.0
Dyskwalifikacja Platiniego zakończyła się w październiku.

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) wniosła pozew do szwajcarskiego sądu o odzyskanie dwóch milionów franków szwajcarskich, które według niej zostały niewłaściwie wypłacone Michelowi Platiniemu przez byłego prezydenta tej organizacji Josepha Blattera.

"FIFA wniosła dziś do odpowiednich szwajcarskich sądów roszczenia przeciwko byłemu prezydentowi FIFA Josephowi Blatterowi i byłemu wiceprezydentowi FIFA Michelowi Platiniemu (był również szefem europejskiej federacji UEFA - red.), domagając się zwrotu 2 milionów franków nienależnie wypłaconych panu Platiniemu w lutym 2011 roku" - poinformowała w poniedziałek międzynarodowa federacja.

 

ZOBACZ: Dyskwalifikacja Platiniego dobiegła końca. "Mam na siebie kilka pomysłów"

 

Już w ubiegłym tygodniu komitet zarządzający FIFA zwrócił się do władz tej organizacji o podjęcie kroków prawnych przeciwko Platiniemu w celu odzyskania pieniędzy. Niejasne okoliczności otrzymania tej kwoty doprowadziły w przeszłości do zawieszenia Francuza.

 

Obaj działacze utrzymywali, że było to wynagrodzenie za pracę, którą Platini wykonał na rzecz światowej federacji dekadę wcześniej, a umowa była ustna.

 

"Najdłuższy urlop"

 

64-letni Platini - znakomity w przeszłości piłkarz "Trójkolorowych" - został w 2015 roku wykluczony z wszelkiej działalności piłkarskiej przez Komisję Etyki FIFA. Początkowo kara Francuza miała trwać osiem lat, ale później została skrócona do sześciu, a następnie - przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie - do czterech lat.

 

Blatter dostał od Komisji Etyki FIFA ośmioletni zakaz działalności w futbolu, który potem skrócony został do sześciu lat.

 

ZOBACZ: Afera FIFA - Platini nie ma sobie nic do zarzucenia

 

Dyskwalifikacja Platiniego zakończyła się w październiku. Słynny Francuz ten czteroletni okres nazwał "najdłuższym urlopem w długiej piłkarskiej karierze". Kilka tygodni temu przyznał, że stęsknił się za działalnością w futbolu i jest gotowy wrócić. Podkreślił, że nie zamyka przed sobą żadnych drzwi i dostrzega kilka opcji.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie