Szkocja. Mateusz Morawiecki na szczycie COP26. Spotkał się z prezydentem USA

Polska
Szkocja. Mateusz Morawiecki na szczycie COP26. Spotkał się z prezydentem USA
Facebook/Mateusz Morawiecki
Kuluarowe spotkanie premiera z Bidenem.

Dzisiaj w kuluarach rozmawiałem z prezydentem USA Joe Bidenem między innymi o wyzwaniach klimatycznych oraz sprawach związanych z bezpieczeństwem, także energetycznym - poinformował w poniedziałek wieczorem premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek po południu premier przybył na szczyt klimatyczny COP26 do Glasgow. Wygłosił tam przemówienie, gdzie mówił m.in. o tym, że "by zdobyć publiczne poparcie, zielona polityka musi dobrostan obywatela umieszczać w sercu".

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki na COP26: sprawiedliwa transformacja musi brać pod uwagę moment startu

 

Premier przypomniał, że nie wszyscy zaczynamy od tego samego punktu.

 

- Natomiast wszyscy powinniśmy pamiętać o jednej zasadzie – transformacja nie może odbywać się kosztem ludzi – oświadczył Morawiecki.

"Transformacja musi być sprawiedliwa"

Wieczorem szef rządu dodał na Facebooku wpis podsumowujący ten dzień szczytu. - Dziś w Glasgow podkreślałem jak ważny w transformacji energetycznej jest punkt startu poszczególnych państw. Transformacja musi być sprawiedliwa. Żeby Polska mogła w niej partycypować na uczciwych warunkach musi mieć odpowiednie środki, a w UE muszą funkcjonować dobre przepisy - napisał.

 

ZOBACZ: "Nasze prawo zasługuje na szacunek". Premier Morawiecki we włoskim dzienniku

 

Jak podkreślił, "dziś nasz kraj szybko nadrabia zaległości wynikające z dziesięcioleci pozostawania – nie ze swojej winy – po złej stronie żelaznej kurtyny". - W wielu obszarach poczyniliśmy wielkie postępy dzięki krajowym programom w zakresie ochrony środowiska - wskazał.

 

- Musimy prowadzić odpowiedzialną politykę klimatyczną, chroniąc najbardziej wrażliwe grupy społeczne, tak by polscy obywatele nie odczuli radykalnie skutków rosnących w zakresie cen energii, jednocześnie by Polska gospodarka nie traciła na konkurencyjności wobec innych gospodarek. Jest to możliwe jeżeli zasady ustalane na polu międzynarodowym będą uwzględniały punkty startowe poszczególnych krajów - dodał.

Spotkanie z Bidenem

Poinformował również, że spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem.

 

- Dzisiaj w kuluarach rozmawiałem z Prezydentem USA Joe Bidenem między innymi o wyzwaniach klimatycznych oraz sprawach związanych z bezpieczeństwem, także energetycznym - przekazał.

 

Do wpisu dołączył zdjęcia ze spotkania z prezydentem USA.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie