Straż Graniczna: na granicy Polski i Białorusi kolejne przypadki agresywnego zachowania migrantów

Polska
Straż Graniczna: na granicy Polski i Białorusi kolejne przypadki agresywnego zachowania migrantów
Straż Graniczna
Migranci zniszczyli samochód Straży Granicznej

W miniony weekend na granicy Polski i Białorusi zanotowaliśmy kilka kolejnych przypadków agresywnego zachowania migrantów w stosunku do funkcjonariuszy SG, żołnierzy WP oraz policjantów - poinformowała we wtorek Straż Graniczna. w jednym z incydentów uszkodzony został pojazd SG.

Straż Graniczna we wtorek zamieściła na swoim Twitterze film, na którym widać osoby stojące po białoruskiej stronie granicy. Ze strony tłumu poleciały w stronę pojazdy Straży Granicznej m.in. grube gałęzie. 

Agresywni migranci na granicy 

"W miniony weekend na granicy Polski i Białorusi zanotowaliśmy kilka kolejnych przypadków agresywnego zachowania migrantów w stosunku do funkcjonariuszy SG, żołnierzy WP oraz policjantów" - przekazała Straż Graniczna. - Tym razem na szczęście nikomu nic się nie stało. Ucierpiał "tylko"` samochód służbowy - dodał w rozmowie z chor. Michał Tokarczyk z sekcji prasowej Straży Granicznej.

 

- Wczoraj po północy w okolicach Bobrówki w pow. hajnowskim kilkudziesięciu policjantów pojechało na pomoc żołnierzom, zaatakowanym przez dużą grupę osób z terytorium Białorusi – poinformował we wtorek zespół prasowy podlaskiej policji.

"Wsiedli do białoruskich ciężarówek i odjechali"

Według podanych przez policję informacji, na miejsce przyjechali też funkcjonariusze SG.

 

- Agresorzy rzucali kamieniami w kierunku żołnierzy i funkcjonariuszy. Na widok kolejnych policyjnych radiowozów wsiedli do białoruskich ciężarówek i odjechali. Podczas tego ataku zakłócana była policyjna łączność radiowa i telefoniczna. Pomimo porysowanych kasków ochraniających głowy policjantów, żaden z funkcjonariuszy nie został ranny - opisała zdarzenie policja.

 

 

- W poniedziałek strażnicy graniczni zanotowali 684 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – poinformowała we wtorek Straż Graniczna. Zatrzymano za pomocnictwo w przekraczaniu granicy 2 osoby - obywatela Ukrainy oraz obywatela Egiptu.

 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 29 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: Akcja ratunkowa na bagnach, odnaleziono małżeństwo Irakijczyków

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. 

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie