Straż Graniczna opublikowała film z siłowego forsowania granicy z Białorusi do Polski

Polska
Straż Graniczna opublikowała film z siłowego forsowania granicy z Białorusi do Polski
Twitter/Straż Graniczna

Straż Graniczna opublikowała film, na którym widać jak grupa 90 migrantów siłowo forsowała granicę z Białorusi do Polski. Na nagraniu słychać, jak osoby krzyczą "Germany" i "Freedom".

"Siłowe forsowanie granicy z Białorusi do Polski w dn. 08.10 br. Odcinek ochraniany przez Placówkę SG w Czeremsze" - napisała we wtorek na swoim Twitterze Straż Graniczna.

90 osób próbowało przedrzeć się do Polski

Na załączonym do postu filmie, który trwa niecałą minutę, widać grupę migrantów, który krzyczą m.in. "Germany" i "Freedom".

 

Rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała, że była to jedna z dwóch dużych grup migrantów, które ostatnio próbowały siłowo sforsować granicę.

 

- Na filmie widać 90 osobową grupę, która w piątek, forsując zapory techniczne, próbowała siłą wedrzeć się do Polski - tłumaczyła rzeczniczka, dodając, że dzień później strażnicy zatrzymali grupę 130 osobową.

Nowe dane SG o nielegalnych przekroczeniach

W poniedziałek strażnicy graniczni odnotowali 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali 13 nielegalnych imigrantów, wszyscy są obywatelami Iraku - poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

 

Jak dodano, za pomocnictwo funkcjonariusze SG zatrzymali 8 osób. Są to obywatele Iraku, Niemiec, Turcji, Ukrainy i 2 obywateli Syrii i Polski.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: zatrzymany obywatel Iraku po raz kolejny zadeklarował, że nie chce zostać w Polsce

 

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów.

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni. 

 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie