USA. Jen Psaki zakażona koronawirusem. Jest w pełni zaszczepiona

Świat
USA. Jen Psaki zakażona koronawirusem. Jest w pełni zaszczepiona
AP/ US Network Pool
Psaki planowała podróż z prezydentem, ale zrezygnowała, gdy dowiedziała się, że członkowie jej gospodarstwa domowego mieli pozytywny wynik testu na COVID-19.

Jen Psaki powiedziała w niedzielę, że zaraziła się COVID-19 i ma łagodne objawy. Psaki nie towarzyszyła Bidenowi w jego podróży zagranicznej do Rzymu i na szczyt Grupy 20, nie poleciała też do Glasgow w Szkocji na szczyt klimatyczny ONZ.

Sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki powiedziała w niedzielę, że zaraziła się COVID-19 i ma łagodne objawy.

 

ZOBACZ: Paulo Sousa zakażony koronawirusem. Jak czuje się selekcjoner?

 

Wyjaśniła, że ostatni raz kontaktowała się z prezydentem Joe Bidenem we wtorek, kiedy spotkała go w Białym Domu, gdzie byli od siebie oddaleni o ponad 2 metry i nosili maski. Biden jest często testowany, ostatnio, według Białego Domu, uzyskał wynik negatywny w sobotę.

 

Psaki planowała podróż z prezydentem, ale zrezygnowała, gdy dowiedziała się, że członkowie jej gospodarstwa domowego mieli pozytywny wynik testu na COVID-19.

"Nie miałam kontaktu z prezydentem"

- Od tego czasu w środę, czwartek, piątek i sobotę poddałem się kwarantannie i przetestowałem na obecność COVID, wynik był negatywny – powiedziała Psaki w oświadczeniu. - Jednak dzisiaj test na COVID był pozytywny - dodała.

 

ZOBACZ: USA. Minister bezpieczeństwa narodowego zakażony koronawirusem

 

Psaki, która jest w pełni zaszczepiona, powiedziała, że ma tylko łagodne objawy.

 

- Chociaż od środy nie miałem bliskiego kontaktu z prezydentem ani członkami personelu Białego Domu – i przez cztery dni po ostatnim kontakcie z wynikiem negatywnym – to ujawniam dzisiejszy pozytywny test zgodnie z zasadami przejrzystości - powiedziała Psaki.

Codzienne testy

Pracownicy Białego Domu i inni podróżujący z prezydentem przechodzą codzienne testy na COVID-19 od czasu wyjazdu z Waszyngtonu i wszyscy są w pełni zaszczepieni. Wielu urzędników otrzymało również zastrzyki przypominające ze względu na bliskie otoczenie i częste podróże związane z ich pracą.

 

Biden otrzymał zastrzyk przypominający 27 września, wkrótce po tym, jak federalne organy regulacyjne zatwierdziły trzecią dawkę dla wielu Amerykanów.

 

Bidenowi towarzyszyła w podróży jej zastępczyni Karine Jean-Pierre. Psaki powiedziała, że wróci do pracy po zakończeniu 10-dniowej kwarantanny i po negatywnym teście.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie