Polska minister jedzie do Czech. Będzie rozmawiać o Turowie

Świat
Polska minister jedzie do Czech. Będzie rozmawiać o Turowie
Polsat News
Polska minister klimatu Anna Moskwa przyjedzie w piątek do czeskiej Pragi, zapowiedział na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow premier Czech Andrej Babisz.

Minister klimatu Anna Moskwa pojedzie do Pragi na rozmowy, podczas których ma być po ruszony temat sporu Czech i Polski o kopalnię węgla brunatnego Turów. Spotkanie zapowiedział na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow premier Czech Andrej Babisz. W miniony wtorek o porozumienie obu krajów apelowali samorządowcy z Liberca. Ich zdaniem to lepsze niż postępowanie sądowe przed TSUE.

Polska minister klimatu Anna Moskwa przyjedzie w piątek do czeskiej Pragi, zapowiedział na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow premier Czech Andrej Babisz. Jednym z tematów jej rozmów z czeskim ministrem środowiska Richardem Brabcem ma być sprawa kopalni Turów. Informację te potwierdziła w Pradze rzeczniczka czeskiego resortu środowiska Petra Roubiczkova. Brabec złożył Annie Moskwie gratulacje w związku z objęciem nowego stanowiska w ubiegłym tygodniu i wtedy także zaprosił ją do Pragi.

Nowe otwarcie w rozmowach polsko-czeskich?

Według czeskiej agencji CTK polskiej minister w podróży raczej nie będą towarzyszyć wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński i marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, którzy uczestniczyli dotąd w polskich-czeskich negocjacjach na temat Turowa.

 

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu. Po 17 rundach rokowań z udziałem przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych oraz ekspertów i przedstawicieli samorządów, a także kierownictwa kopalni, 30 września polski minister klimatu Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy zakończyły się fiaskiem.

 

ZOBACZ: Rozprawa TSUE w sprawie kopalni Turów. Wyznaczono datę

 

Według informacji strony czeskiej nie porozumiano się w kwestii czasu obowiązywania umowy. Strona polska krytykowała brak możliwości jej wypowiedzenia.

 

Czechy wniosły skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów w lutym. Wnioskowały też o nakazanie - w ramach środka tymczasowego - wstrzymania wydobycia w kopalni. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która - jak twierdzi Praga - zagraża dostępowi do wody mieszkańców okolicznych gmin. Skarżą się oni także na hałas i pył związany z wydobyciem węgla brunatnego.

Czeskie samorządy chcą porozumienia ws. Turowa

W maju TSUE w odpowiedzi na wniosek Czech nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września unijny Trybunał postanowił jednak, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie kary za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

 

ZOBACZ: Rzecznik rządu Piotr Müller w Graffiti: działania podjęte przez TSUE nie mają podstaw traktatowych

 

O wznowienie rozmów między Warszawą i Pragą apelowali w miniony wtorek samorządowcy z Liberca, regionu sąsiadującego z polską kopalnią. Sugerowali, że porozumienie jest lepsze niż postępowanie sądowe.

 

W piątek Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) ogłosił, że rozprawa na temat skargi Czech wobec Polski odbędzie się 9 listopada.

 

Postanowieniem Prezydenta RP Anna Moskwa została powołana 26 października 2021 r. na urząd Ministra Klimatu i Środowiska. Zastąpiła na stanowisku Michała Kurtykę, który pełnił tę funkcję od 6 października 2020 r.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie