Boris Johnson: im dłużej nie działamy w sprawie klimatu, tym cena jest wyższa

Świat
Boris Johnson: im dłużej nie działamy w sprawie klimatu, tym cena jest wyższa
PAP/EPA/ROBERT PERRY
Johnson: Ludzkości już dawno odmierzono czas w kwestii zmian klimatycznych

Im dłużej nie podejmujemy działań, tym jest gorzej i tym wyższa będzie cena, gdy w końcu katastrofa zmusi nas do działania - mówił brytyjski premier Boris Johnson otwierając szczyt liderów w ramach odbywającej się w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26. Z kolei książę Karol wskazywał, że czas na działanie praktycznie się skończył.

Johnson w przemówieniu nawiązał do filmów o Jamesie Bondzie, opisując sceny, w których jest on przywiązany do jakiegoś urządzenia mającego spowodować jego śmierć i zastanawia się, który przewód odłączyć, by się uratować.

 

- Znajdujemy się, moi drodzy globalni przywódcy, mniej więcej w tym samym położeniu co James Bond. Tragedia polega na tym, że to nie jest film, a urządzenie zagłady jest prawdziwe - mówił Johnson.

 

ZOBACZ: COP26. Thunberg: czasem trzeba rozgniewać ludzi, żeby wywrzeć wpływ

Kryzys klimatyczny 

Powiedział, że wzrost temperatury o dwa stopnie zagrozi dostawom żywności, o trzy stopnie więcej przyniesie więcej szalejących pożarów i cyklonów, a o cztery stopnie oznacza, że "pożegnamy się z całymi miastami".

 

- Ludzkości już dawno odmierzono czas w kwestii zmian klimatycznych. Została minuta do północy i musimy działać już teraz. Jeśli dziś nie podejdziemy poważnie do kwestii zmian klimatycznych, jutro dla naszych dzieci będzie już za późno - mówił brytyjski premier.

 

Oprócz Johnsona, w centrum konferencyjnym Scottish Event Campus (SEC) są m.in. brytyjski następca tronu książę Karol wraz z żoną, księżną Camillą, prezydent USA Joe Biden, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: COP26. Sekretarz generalny ONZ: zmierzamy w kierunku klimatycznej katastrofy

"Czas na działanie praktycznie się skończył"

Brytyjski następca tronu książę Karol powiedział, że pandemia Covid-19 pokazała, "jak niszczycielskie mogą być kryzysy transgraniczne" i powaga sytuacji w kwestii zmian klimatycznych wymaga globalnego rozwiązania na poziomie systemowym. Książę Karol podkreślił, że "koszt bezczynności jest o wiele większy niż koszt zapobiegania".

 

Zaapelował do sektora finansowego o pomoc w spowolnieniu zmian klimatycznych, bo mówił, że branża ta ma jeszcze większą siłę oddziaływania niż światowi przywódcy. Przekonywał, że aby pomóc krajom obciążonym rosnącym poziomem zadłużenia, "potrzebujemy szeroko zakrojonej kampanii w stylu wojskowym, aby zmobilizować siłę globalnego sektora prywatnego".

 

- Apeluję dzisiaj, aby kraje zjednoczyły się w celu stworzenia środowiska, które umożliwi każdemu sektorowi przemysłu podjęcie wymaganych działań. Wiemy, że będzie to wymagało miliardów, a nie milionów dolarów - mówił brytyjsku następca tronu.

 

Czas na radykalne zmiany 

Nie osiągniemy postępu za pomocą samych działań rządowych; to, czego potrzebujemy, to kompleksowa transformacja sposobu, w jaki żyjemy, pracujemy i prowadzimy działalność gospodarczą. I dlatego chcę tutaj wyraźnie zaapelować o wprowadzenie opłat za emisję CO2 - mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

 

- Dzięki takim opłatom, które już obowiązują w Unii Europejskiej, które są wprowadzane w Chinach i które należy opracować wspólnie z wieloma innymi na całym świecie, możemy skłonić nasz przemysł, naszą gospodarkę do znalezienia najlepszych pod względem technologicznym i najbardziej wydajnych sposobów na osiągnięcie neutralności klimatycznej - wyjaśniła.

 

ZOBACZ: Polacy chcą czystej energii. Rośnie popularność odnawialnych źródeł

 

- Chodzi o transformację sposobu, w jaki prowadzimy biznes, pracujemy. I to jest kompleksowa transformacja. Wtedy będziemy wiedzieli, jak najlepiej zorganizować wolną od CO2 mobilność, wolny od CO2 przemysł i wolne od CO2 prowadzenie naszego życia - dodała niemiecka kanclerz.

 

W poniedziałek i wtorek podczas COP26 odbywa się szczyt liderów, podczas którego przywódcy państw dzielą się swoimi uwagami na temat walki ze zmianami klimatu.

 

mad/pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie