"Państwo w Państwie". Miasto zburzyło dom i zabrało ziemię. Właścicielka dowiedziała się przypadkowo

Polska
"Państwo w Państwie". Miasto zburzyło dom i zabrało ziemię. Właścicielka dowiedziała się przypadkowo
Polsat News

Pani Anna przypadkiem dowiedziała się, że zburzono jej rodzinny dom i zabrano ziemię pod budowę ronda. Miasto ani nie zapytało o zgodę, ani nawet nie poinformowało właścicielki. Urzędnicy tłumaczą, że nie wiedzieli, do kogo należy nieruchomość. - A jednak musieli wiedzieć - tłumaczy właścicielka.

Plac budowy zamiast rodzinnego domu - taki widok zastał panią Annę, gdy przejeżdżała obok swojej nieruchomości. Dom został zburzony, otaczające go drzewa wycięte, a na całej działce trwały prace budowlane.

 

- Moja mama się tu wychowała, ja spędziłam dzieciństwo, to po prostu jest nasz dom rodzinny. To był szok gdy zobaczyłam, że wszystko zostało zrównane z ziemią. Wykańcza mnie to psychicznie, nie mogę patrzeć na tę dziurę w ziemi w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna stał nasz dom – opowiada Anna Gromala-Słowik.

Miasto buduje na działkach

Okazało się, że miasto buduje rondo, między innymi na działkach należących od lat do rodziny pani Anny. Nikt nie zapytał jej o zgodę, nie skierowano do niej żadnego pisma ani w żaden inny sposób nie została poinformowana. Właścicielka o pracach prowadzonych na jej terenie dowiedziała się przypadkiem. 

 

WIDEO: Miasto zajęło działkę bez wiedzy właścicielki. Tłumaczy, że nie znało danych

 

 

- Jak tak można? Wjechali ciężkim sprzętem i rządzą się jak na swoim. To jest jakiś przekręt, dziadostwo... To tak jak ja bym do pana wszedł do mieszkania i zaczął po swojemu urządzać. Przecież tak nie można - mówi Tadeusz Gromala, ojciec pani Anny.

 

ZOBACZ: "Państwo w Państwie". Urzędnicy chcą zburzyć im dom. Bo znaleźli komunistyczną decyzję

 

Działki i dom zostały pani Annie odebrane na podstawie specustawy w związku z potrzebą przeprowadzenia inwestycji drogowej. Urzędnicy tłumaczą, że nie poinformowali jej o tym, a tym samym zabrali możliwość odwołania, bo nie wiedzieli kto jest właścicielem terenu. Problem w tym, że kobieta od lat dostaje od urzędu decyzje podatkowe dotyczące nieruchomości i regularnie opłaca za nią podatki.

 

- Nie wiedzieliśmy do kogo należy ta działka, nie mieliśmy takich informacji w dokumentach. Myśmy wiedzieli w wydziale podatków i opłat, że ona rzeczywiście płaci. Natomiast nie mogliśmy tej sprawy przekazać do działu geodezji. Nie ma takiego systemu – mówi Dariusz Nowak, rzecznik Urzędu Miasta Krakowa.

Inwestycja przed uprawomocnieniem wyroku

Pani Anna twierdzi, że urzędnicy musieli wiedzieć kto jest właścicielem działek bo... przez lata walczyli o nie w sądzie. W związku z zaginięciem ksiąg wieczystych pani Anna musiała wykazać przed sądem, że teren od lat należy do jej rodziny. Udało się to, sprawę wygrała, ale zanim wyrok stał się prawomocny, miasto rozpoczęło inwestycje. 

 

ZOBACZ: Wyburzą kilkanaście domów pod budowę drogi. Istnieje inny wariant, ale droższy

 

- Przez ponad dziesięć lat na każdej sprawie sądowej był na sali przedstawiciel urzędu miasta, a teraz oni mówią, że nie wiedzieli, że taki wyrok zapadł. We wrześniu 2019 roku zapadł wyrok przyznający nam działki, a już w grudniu tego samego roku wydano decyzję o budowie ronda na naszym terenie. To wygląda tak, jakby przegrali w sądzie, więc wzięli sobie siłą – tłumaczy pani Anna.

 

Działka jest już własnością skarbu państwa, inwestycja zostanie dokończona. Rodzina pani Anny może ubiegać się jedynie o odszkodowanie. Wiązać się to będzie jednak z kolejnymi latami spędzonymi w sądzie.

ap/pdb/Państwo w Państwie
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie