Zorza polarna. Będzie ją można zobaczyć w sobotę w Polsce

Technologie
Zorza polarna. Będzie ją można zobaczyć w sobotę w Polsce
Pixabya/darrenquigley32
Pogoda w Polsce będzie dzisiaj sprzyjać wszystkim chętnym do wypatrywania zorzy polarnej

Przy odrobinie szczęścia w sobotę wieczorem oraz w nocy z soboty na niedzielę będzie można zaobserwować w Polsce zorzę polarną. Popularyzator astronomii Karol Wójcicki przekazał, że "szansa na zorzę w Polsce jest dziś dużo większa niż zwykle, więc warto zapolować". Zwłaszcza, że pogoda będzie sprzyjała obserwacjom.

"Dzisiejszej nocy szykuje się silna burza magnetyczna. Będzie ona efektem koronalnego wyrzutu masy ze Słońca (CME) który został wygenerowany w czwartek. Olbrzymia ilość wysokoenergetyznych cząstek pędzie w stronę Ziemi. Gdy dojdzie do ich zderzenia z atomami gazu w atmosferze w okolicach okołobiegunowych, na niebie pojawią się piękne zorze polarne" - czytamy na profilu popularyzatora astronomii prowadzącego stronę "Z głową w gwiazdach". 

 

ZOBACZ: Spektakularna zorza polarna pojawiła się nad Islandią. Widzicie smoka?


Jak podał Wójcicki, dzisiejsza burza może być na tyle silna, że zorze być może da się zobaczyć również z północnej, a nawet centralnej Polski. Jak i gdzie zatem jej wypatrywać?

 

Mężczyzna zaznaczył, że prognozowanie pojawienia się zorzy na niższych szerokościach geograficznych nigdy nie daje stu procent pewności co do jej upolowania. Podkreślił jednak, że dzisiejsza pogoda w Polsce będzie sprzyjać wszystkim chętnym do wypatrywania tego zjawiska.

 

Kolory w obiektywach aparatów

Wójcicki wyjaśnił, że zorze polarne w naszym kraju obserwujemy tylko nisko nad północnym horyzontem.

 

"Dlatego na miejsce obserwacji wybierzcie teren z odsłoniętym widokiem na północ, gdzie w linii wzroku nie będziecie mieli żadnych sztucznych świateł ani odległych miast. Jeśli mieszkacie w mieście, koniecznie wyjedźcie poza jego granice - w miastach nie ma najmniejszej szansy na zobaczenia tak subtelnego zjawiska" - czytamy.

 

ZOBACZ: Rosjanie niechcący włączyli silniki. Kłopoty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

 

Mężczyzna zaznaczył, że zorza w Polsce będzie raczej bladą poświatą unoszącą się nad północnym horyzontem. Kolory powinny za to uchwycić obiektywy aparatów.

Zorza polarna na innych planetach

Zorza polarna występuje w górnych warstwach atmosfery, czyli w jonosferze lub egzosferze, na wysokości od 65 do 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Bardzo silne burze magnetyczne szalejące w górnych warstwach atmosfery powodują także zakłócenia w łączności satelitarnej i radiowej, a emitowane podczas ich trwania promieniowanie rentgenowskie może być groźne dla astronautów, pilotów i pasażerów samolotów lecących na wysokich szerokościach geograficznych.

 

To niezwykłe zjawisko pojawia się również na innych planetach Układu Słonecznego. Niedawno NASA opublikowała piękne zdjęcia świetlistych wstęg nad obszarami biegunowymi Jowisza i Saturna. Tak to zjawisko występuje w podobny sposób, ale na trochę inną skalę.

grz / polsatnews.pl/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie