Sejm. Zaostrzono kary dla sprawców wykroczeń. Maksymalna wysokość grzywny to nawet 30 tys. zł

Polska
Sejm. Zaostrzono kary dla sprawców wykroczeń. Maksymalna wysokość grzywny to nawet 30 tys. zł
Pixabay.com/NadinLisa

Sejm uchwalił w piątek nowelizację m.in. Prawa o ruchu drogowym zaostrzającą kary dla sprawców wykroczeń drogowych; Regulacja podwyższa maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł.

Za przyjęciem ustawy głosowało 390 posłów, 18 było przeciw, a 27 wstrzymało się od głosu.

 

Wcześniej posłowie odrzucili poprawki, które podczas drugiego czytania zgłosiły koła Polska 2050 i Konfederacja, a przyjęli dwie poprawki o charakterze redakcyjnym, które zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości.

10 poprawek do projektu

W środę sejmowa komisja infrastruktury niemal jednogłośnie poparła projekt, wprowadzając do niego 10 poprawek. W jednej z nich do katalogu wykroczeń zagrożonych grzywną do 30 tys. zł dodano wykroczenie polegające na niewskazaniu na żądanie uprawnionego organu, komu powierzono pojazd do kierowania w określonym czasie.

 

ZOBACZ: Świętokrzyskie. Wyrzucił psa z samochodu na oczach policjantów

 

Inne z przyjętych przez komisję poprawek m.in. uszczegółowiły zapisy odnoszące się do zatrzymywania prawa jazdy kierowców, którzy nie przestrzegają zasad korzystania z tachografów oraz uporządkowały zapisy dotyczące przestępstw, które są przekazywane przez Policję do obecnej centralnej ewidencji kierowców. Komisja przyjęła też poprawkę precyzującą, że pełnomocnikiem z wyboru bliskich ofiary wypadku w postępowaniach cywilnych o rentę może być adwokat bądź radca prawny.

 

Wcześniej szereg poprawek wprowadzono na posiedzeniu podkomisji - m.in. obniżono kary grzywny za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h z 1,5 tys. do 800 zł.

Maksymalna grzywna do 30 tys. zł

Regulacja podwyższa maksymalną wysokości grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększa wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym. Zgodnie z zapisami, usprawnione zostanie uzyskiwanie renty, która jest wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.

 

ZOBACZ: Łódź. Kierował samochód kijkami do nordic walking. Wjechał autem w sklepową witrynę

 

Grzywna nie niższa niż 3 tys. zł będzie na przykład przewidziana za niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia przez sprawcę znajdującego się w stanie po użyciu alkoholu lub nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

 

Wprowadzony zostanie również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.

Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie