Izrael. Turystom ze sfałszowanym certyfikatem COVID grozi pięcioletni zakaz wjazdu do kraju

Świat
Izrael. Turystom ze sfałszowanym certyfikatem COVID grozi pięcioletni zakaz wjazdu do kraju
PAP/EPA/ABIR SULTAN/POOL
5-letni zakaz wjazdu do Izraela, dla turystów podróżujących ze sfałszowanym certyfikatem COVID

Zagranicznym podróżnym przybywającym do Izraela ze sfałszowanym certyfikatem COVID grozić będzie odmowa wjazdu do tego kraju przez pięć kolejnych lat - poinformowała w piątek izraelska gazeta "Jerusalem Post", powołując się na tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Podobna kara przewidziana jest dla tych, którzy odmówią po przylocie, w przypadku otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na Covid, poddania się w wyznaczonym miejscu kwarantannie (w tzw. hotelu koronawirusowym) - podaje gazeta. Taka kara grozić będzie także tym, którzy przed upływem wyznaczonego czasu tę kwarantannę złamią.

 

Trzy lata pozbawienia możliwości odwiedzin Izraela przewidziano dla osób, które przybędą do tego kraju, będąc na kwarantannie, nawet w przypadku, gdy wynik testu PCR (na COVID-19) będzie negatywny - dodano.

Warunkowe wpuszczanie ozdrowieńców

Ministerstwo zdrowia Izraela zapowiedziało w czwartek także, że w przypadku ozdrowieńców COVID-19, do kraju wpuszczane będą jedynie osoby posiadające oficjalny dokument zaświadczający, że dana osoba przeszła chorobę w ostatnich sześciu miesiącach.

 

ZOBACZ: Korea Płd. Władze łagodzą restrykcje. Pierwsza faza modelu "życia z COVID-19"

 

Oznacza to, zauważa "JT", że jedynie turyści z 45 państw honorujących Unijny Certyfikat COVID  (oficjalne zaświadczenie Unii Europejskiej - red.), będą mogli udowodnić, że przeszli chorobę.

Utrudnienia dla osób zaszczepionych Sputnikiem

Izraelski resort zdrowia zapowiedział również, że w przypadku podróżnych przybywających do kraju od 1 listopada uznawane będą jedynie te szczepionki przeciw koronawirusowi, które zatwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Chodzi o preparaty: Moderna, Pfizer, Johnson & Johnson, AstraZeneca, Covishield, Sinopharm i Sinovac. Podróżni zaszczepieni szczepionką Sputnik V, będą mogli odwiedzić Izrael dopiero od 15 listopada.

 

ZOBACZ: Byli przywódcy wzywają bogate kraje do przekazania nadwyżek szczepionek biednym państwom

 

Turyści będą musieli korzystać z portu lotniczego Ben Guriona w Tel Awiwie. Wszyscy nie spełniający powyższych kryteriów będą zatrzymywani na lotnisku i odsyłani z powrotem - przekazał tamtejszy resort zdrowia.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie