Warszawa. Szpital tymczasowy zostanie otwarty na Okęciu

Polska
Warszawa. Szpital tymczasowy zostanie otwarty na Okęciu
PAP/Leszek Szymański
Szpital tymczasowy zostanie otwarty na warszawskim Okęciu

- Szpital tymczasowy na warszawskim Okęciu ruszy w najbliższych dniach, myślę, że to będzie pierwszy-drugi dzień listopada - poinformował wiceszef Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska, pytany podczas czwartkowej konferencji prasowej, kiedy zacznie funkcjonować szpital tymczasowy przeznaczony dla pacjentów z COIVD-19 na warszawskim Okęciu, ocenił, że będzie to "pierwszy-drugi dzień listopada". Podkreślił, że "wszystko jest gotowe" do uruchomienia szpitala i przyjęcia pierwszych pacjentów.

 

- W tej chwili nie ma takiej potrzeby, żeby on był już uruchomiony, jeżeli będzie taka potrzeba, to przyspieszymy - zaznaczył wiceszef MZ.

 

Pytany, czy planowane jest ponowne otwarcie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie, Kraska powiedział, że "jeżeli będzie taka potrzeba".

 

ZOBACZ: Niemcy. Aplikacje zaakceptowały fałszywy certyfikat szczepień. Był wystawiony dla... Adolfa Hitlera

 

- Mam nadzieję, że nie - na Mazowszu także otwieramy oddziały w szpitalach stacjonarnych - dodał.

 

Wcześniej o otwarciu szpitala tymczasowego na warszawskim Okęciu Waldemar Kraska informował w "Gościu Wydarzeń".

 

Związane to było z problemami technicznymi Szpitala Południowego w Warszawie. Obecnie przebywa w nim 270 pacjentów, w tym 42 osoby pod respiratorami.

 

Jak tłumaczy urząd, oznacza to ogromny jednoczesny pobór tlenu, co skutkuje przekroczeniem wydajności instalacji tlenowej, która była zaprojektowana na zupełnie inne warunki. "W Szpitalu Południowym hospitalizowani są głównie niezaszczepieni mieszkańcy Mazowsza" - przekazano.

 

ZOBACZ: Warszawa. Szpital Południowy wstrzymuje przyjęcia pacjentów. Waldemar Kraska: sytuacja jest poważna

Pacjenci w coraz gorszym stanie

Kraska ocenił także, że pacjenci z COVID-19 trafiają do szpitali w coraz gorszym stanie.

 

- To jest troszeczkę inne fala, niż poprzednie, ponieważ w poprzedniej fali ten okres od wystąpienia objawów, do trafienia pacjenta do szpitala, to było około dwóch tygodni. Teraz jest to 3-4 dni, nawet czasem krócej - zauważył. Zaapelował, żeby w przypadku gorszego samopoczucia i objawów przeziębienia wykonać test na zarażenie SARS-Cov2.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia Adam Niedzielski: mniej upomnień, więcej mandatów za brak maseczek

 

- Tutaj czas gra wielką rolę - dodał.

 

Tymczasowy szpital na Okęciu ma pomieścić 170 pacjentów; zaopatrzony jest także w 31 stanowisk respiratorowych. Jak informował we wtorek Kraska, dodatkowe łóżka dla pacjentów zarażonych koronawirusem powstaną także w warszawskim szpitalu zakaźnym.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie