Państwa ONZ poparły zgłoszoną przez Polskę rezolucję ws. broni chemicznej

Świat
Państwa ONZ poparły zgłoszoną przez Polskę rezolucję ws. broni chemicznej
Flickr.com/The Official CTBTO Photostream/(CC BY 2.0)
Zgromadzenie Ogólne ONZ

Większość państw członkowskich ONZ zagłosowało w środę za przyjęciem zgłoszonej przez Polskę rezolucji potępiającej użycie broni chemicznej. W dokumencie wymieniono m.in. przypadki użycia broni chemicznej przez Rosję przeciwko Skripalom i Nawalnemu, a także przez syryjski reżim.

Rezolucję przyjęto podczas środowego posiedzenia I Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zajmującego się kwestiami rozbrojenia i bezpieczeństwa.

ONZ poparło zgłoszoną przez Polskę rezolucję

Za przyjęciem przedstawianej co roku przez Polskę rezolucji popierającej wdrażanie Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej głosowało 147 państw, zaś 8 było przeciw. Były to m.in. Rosja, Iran, Chiny i Syria.

 

ZOBACZ: USA. Kongres organizuje wysłuchanie "w sprawie erozji demokracji na Węgrzech i w Polsce"

 

W wystąpieniu poprzedzającym przyjęcie rezolucji ambasador Krzysztof Szczerski, Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku, podkreślał znaczenie rezolucji dla skutecznej implementacji CWC, wskazując, że broń chemiczna w dalszym ciągu pozostaje realnym zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

Sprzeciw Rosji, Syrii i Iranu

Podczas debaty krytycznie do dokumentu odnosili się ambasadorowie m.in. Rosji, Syrii i Iranu, potępiając "upolitycznione" i "fantastyczne" akapity rezolucji wymieniającej użycie broni chemicznej przez reżim Baszara al-Asada w Syrii oraz przez Rosję przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu i Siergiejowi Skripalowi i jego córce w Salisbury.

 

Szczerski podkreślił, że Polska "zrobiła co w jej mocy", by pogodzić skrajnie różne zdania państw na ten temat.

 

ZOBACZ: Rośnie liczba Rosjan, którzy próbują przedostać się do USA przez Meksyk

 

"Wysokie poparcie dla dokumentu potwierdza ugruntowaną rolę Polski w obszarze nieproliferacji i rozbrojenia" - podkreśliło w komunikacie Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ.

 

W pierwszej połowie grudnia rezolucja będzie przyjmowana podczas posiedzenia plenarnego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie