Nowe dane Straży Granicznej: w środę 537 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Polska
Nowe dane Straży Granicznej: w środę 537 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej
Zdjęcie ilustracyjne/Polsat News
Jak podała w czwartek rano na Twitterze Straż Graniczna, wśród zatrzymanych jest 6 obywateli Iraku

W środę strażnicy graniczni odnotowali 537 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 6 nielegalnych imigrantów - poinformowała Straż Graniczna.

Jak podała w czwartek rano na Twitterze Straż Graniczna, wśród zatrzymanych jest 6 obywateli Iraku. "Wobec 40 cudzoziemców wydano postanowienie o opuszczeniu terytorium Polski, pozostałe osoby nie przekroczyły granicy" – dodano.

 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała 26,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym 14,7 tys. w samym październiku.

63 migrantom nakazano opuścić Polskę

We wtorek weszła w życie nowelizacja wprowadzająca przepisy, zgodnie z którymi cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE postanowieniem komendanta placówki SG będzie musiał opuścić terytorium Polski. W postanowieniu o opuszczeniu RP orzeka się też zakaz wjazdu do Polski i państw Strefy Schengen na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

 

Rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała w czwartek, że w pierwsze dwa dni obowiązywania nowych przepisów wydano 63 takie postanowienia wobec cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską. 40 migrantom nakazano opuścić terytorium RP w środę, a 23 - we wtorek.

 

ZOBACZ: Białoruś. Aleksander Łukaszenka krytykuje Polskę za "czołgi przy granicy"

 

Rzeczniczka SG wyjaśniła, że osoby te doprowadzono do linii granicy. Wszystkim migrantom w postanowieniu orzeczono zakaz wjazdu do Polski i do całej Strefy Schengen na maksymalne 3 lata.

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie