Stanisław Żaryn: zablokowane pierwsze fora migracyjne

Polska
Stanisław Żaryn: zablokowane pierwsze fora migracyjne
Polsat News / Archiwum
O współpracy z Facebookiem przy likwidowaniu for migracyjnych poinformował Stanisław Żaryn

Dzięki zaangażowaniu polskich służb zablokowane zostały pierwsze fora migracyjne, które na Facebooku nawoływały do nielegalnych działań - przekazał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Jak poinformował we wtorek Stanisław Żaryn, zablokowane zostały pierwsze fora migracyjne, które na portalu Facebook nawoływały do nielegalnych działań. "Współpraca z administracją serwisu i Ambasadą USA doprowadziła do likwidacji grup biorących udział w zarządzaniu szlakiem migracyjnym" - dodał.

 

Jak napisano w komunikacie opublikowanym na stronie rządowej, działania polskich służb specjalnych we współpracy z Facebookiem i Ambasadą USA doprowadziły do likwidacji zidentyfikowanych przez stronę polską grup migracyjnych funkcjonujących w tym serwisie społecznościowych. Wniosek wysłany do administracji Facebooka pozwolił na zamknięcie trzech pierwszych grup wykorzystywanych do promowania i zarządzania szlakiem nielegalnej migracji z Białorusi do Unii Europejskiej.

 

ZOBACZ: Stan wyjątkowy. Stanisław Żaryn: szlak migracyjny zapewnił Białorusi miliony dolarów

 

Dane przekazane administracji portalu dowodziły, że wskazane grupy funkcjonujące na Facebooku biorą udział w organizowaniu nielegalnej migracji do Unii Europejskiej. Materiały wskazywały na udział w procederze przestępczym, który ma charakter wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi. Administracja rządowa zwróciła się do zarządzających Facebookiem o zablokowanie wskazanych grup funkcjonujących w ramach tego serwisu. O wniosku polskich instytucji informowana była Ambasada USA.

Blokowana aktywność Białorusi

- To pierwszy sukces w działaniu władz RP w sprawie blokowania grup w mediach społecznościowych, które są wykorzystywane do napędzania szlaku migracyjnego do Polski. Rząd kontynuuje dialog z Facebookiem oraz stroną amerykańską w celu zablokowania dalszych działań o charakterze hybrydowym, wymierzonych w Polskę - poinformował w komunikacie rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Dodał też, że zneutralizowanie instrumentów wykorzystywanych przez Mińsk do prowadzenia wojny hybrydowej przeciwko RP i UE było możliwe dzięki szybkiej reakcji zarządu Facebooka na wniosek polskiej strony.

 

ZOBACZ: ONZ. Polska wraz z 45 krajami potępiła działania Białorusi na granicy z UE

 

"Polska docenia także zaangażowanie władz amerykańskich w pomoc w tej sprawie. Instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo RP będą kontynuowały aktywność związaną z blokowaniem działań białoruskich odpowiedzialnych za organizowanie sztucznego szlaku nielegalnej migracji do Unii Europejskiej" - napisano w komunikacie.

 

Już 331 osób usłyszało zarzuty związane z nielegalnym przewożeniem migrantów - poinformował w środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że procederem tym zajmują się głównie cudzoziemcy różnych nacji, często posiadający obywatelstwo lub prawo pobytu w Niemczech.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie