Luksemburg. Premier oskarżony o plagiat w pracy magisterskiej. "Powinienem był zrobić inaczej"

Polska
Luksemburg. Premier oskarżony o plagiat w pracy magisterskiej. "Powinienem był zrobić inaczej"
PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL
Premier Luksemburga Xavier Bettel

Premier Luksemburga Xavier Bettel został oskarżony o popełnienie plagiatu w swojej pracy magisterskiej na uniwersytecie w Nancy we Francji. W środę skomentował, że "powinien był zrobić inaczej" - poinformowały agencja AFP i luksemburski dziennik "L'Essentiel".

Według reporterskiego serwisu luksemburskich dziennikarzy reporter.lu "trzy czwarte" pracy dyplomowej Bettela z 1999 roku zawierają zapożyczenia z innych publikacji, bez odpowiednich przypisów.

 

"Dziś przyznaję, że mogłem, a może nawet powinienem był zrobić inaczej" - odniósł się do zarzutów szef rządu Wielkiego Księstwa.

Xavier Bettel: pozostawiam ocenę uniwersytetowi

48-letni Bettel, premier Luksemburga od 2013 roku, oświadczył, że pozostawia Uniwersytetowi Lorraine w Nancy ocenę tego, czy praca dyplomowa spełniała odpowiednie kryteria w momencie jej prezentacji ponad 20 lat temu. Bettel dodał, że przyjmie każdą decyzję władz uniwersytetu.

 

ZOBACZ: Protest górniczej "Solidarności" w Luksemburgu w obronie Turowa

 

Sprawa w środę trafiła na pierwsze strony większości luksemburskich gazet - dodaje AFP.

 

Z podobnego powodu w sąsiednich Niemczech w maju do dymisji podała się federalna minister ds. rodziny Franziska Giffey - przypomina francuska agencja. Wątpliwości dotyczyły jej pracy doktorskiej.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie