Sondaż: Polacy ocenili spór Polski z UE. Są podzieleni w opiniach

Polska
Sondaż: Polacy ocenili spór Polski z UE. Są podzieleni w opiniach
PAP/EPA/YVES HERMAN / POOL
IBRiS zapytał respondentów o reakcje na pogorszenie relacji z Unią Europejską.

Spór z Unią Europejską należy jak najszybciej zakończyć i przyjąć stawiane przez nią warunki - uważa największa grupa ankietowanych (40,8 proc.) przez IBRiS. Opcję, że należy należy szukać kompromisu i ustąpić tylko w niektórych sprawach poparło 32,5 proc. badanych, a 23 procent uważa, że rząd powinien bronić swojego stanowiska. Wyniki sondażu opublikowano we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytał respondentów o reakcje na pogorszenie relacji z Unią Europejską.

 

ZOBACZ: Sondaż CBOS: 90 proc. badanych popiera członkostwo w UE

 

Pytanym dano trzy możliwości wyboru odniesienia się do takiego stwierdzenia: "Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską do wstrzymania wypłaty pieniędzy dla Polski. KE postawiła zaś polskiemu rządowi warunki (m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej SN) i od ich spełnienia uzależnia wypłatę środków".

Zakończyć spór

Największa grupa respondentów - blisko 41 proc. – wskazała, że należy jak najszybciej zakończyć spór i przyjąć warunki stawiane przez UE. "Odpowiedź taką częściej wybierały kobiety (46 proc.) niż mężczyźni (35 proc.), badani w wieku 40–59 lat, mieszkańcy średnich i dużych miast, identyfikujący się bardziej z »Polską liberalną«" - zaznacza dziennik.

 

ZOBACZ: Sondaż: 42,6 proc. Polaków chciałoby referendum ws. obecności Polski w UE

 

Drugą opcją odpowiedzi było stwierdzenie, że należy szukać kompromisu i ustąpić tylko w niektórych sprawach. Jak pisze "Rz", wskazało ją 32,5 proc. badanych.

 

Z kolei trzecią opcję, według której rząd powinien bronić swojego stanowiska nawet kosztem zamrożenia środków, poparło 23 proc. badanych.

Zwolennicy PiS podzieleni

"A czy zaostrzenie kursu wobec UE może być zaaprobowane przez wyborców PiS? Najtwardsze stanowisko popiera 49 proc. wyborców, zarówno Andrzeja Dudy, jak i PiS. Jednak 41 proc. z nich popiera kompromis, a 8 proc. – pełne ustępstwa. Widać wyraźnie, że przekonania zwolenników PiS i obecnego prezydenta są bardzo zróżnicowane" - konkluduje "Rz".

 

Dziennik zauważa, że na tle innych partii wyborcy PiS i tak mają bardziej krytyczne stanowisko, przebijając nawet Konfederację, w której elektoracie 36 proc. popiera twardą linię wobec UE. 3,7 proc. badanych nie była w stanie odpowiedzieć na pytanie, co należy w takiej sytuacji zrobić.

 

IBRiS wykonał badanie CATI dla "Rz" w piątek i w sobotę na 1100-osobowej grupie respondentów.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie