Powstało Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich. "PRO": Praca, Rozwój, Odpowiedzialność

Polska
Powstało Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich. "PRO": Praca, Rozwój, Odpowiedzialność
PAP/Mateusz Marek
O nowej inicjatywie opowiedział prezydent Chełma Jakub Banaszek

30 prezydentów polskich miast powołało Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich - Praca, Rozwój, Odpowiedzialność. Spotkaliśmy się ponad podziałami politycznymi, aby przyjąć plan działania na rzecz usprawnienia pracy samorządów - mówił w Otwocku prezes stowarzyszenia, prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny poinformował, że w poniedziałek została zawiązana nowa inicjatywa samorządowa skupiająca prezydentów polskich miast: Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich - Praca, Rozwój, Odpowiedzialność, w skrócie PRO.

"Jesteśmy dla naszych mieszkańców"

Jak dodał Nadbereżny, prezydenci spotkali się w poniedziałek w Otwocku, aby ponad podziałami politycznymi, "z wielką wiarą w polski samorząd przyjąć plan działania, który ma usprawnić pracę samorządowców, który ma sprawiać, że polski samorząd we współpracy ze wszystkimi środowiskami, we współpracy z polskim rządem ma dokonywać ważnych zmian rozwojowych w Polsce" - mówił.

 

Jakub Banaszek podkreślił, że nowa inicjatywa skupia samorządowców z całej Polski. - Łączy nas samorząd, ale mamy różne poglądy polityczne, dlatego że w naszym stowarzyszeniu na początku jest nas 30 prezydentów polskich miast. Skupiają się tu i stykają różne poglądy polityczne, natomiast ten sam pogląd na samorząd. Przede wszystkim jesteśmy dla naszych mieszkańców, jesteśmy po to, żeby zmieniać nasze małe ojczyzny, żeby dla nich pracować - mówił Banaszek.

 

Podkreślił, że prezydentów łączy praca, odpowiedzialność za naszą ojczyznę i rozwój samorządów. "W skrócie PRO" - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Łódzkie. Sejmik wprowadza zmiany w Samorządowej Karcie Praw Rodzin. Znika słowo "ideologia"

 

Banaszek zapowiedział, że za kilka tygodni odbędzie się duży kongres stowarzyszenia; dodał, że we wtorek samorządowcy spotkają się z premierem w KPRM.

 

Jako swoje główne cele stowarzyszenie wymienia m.in. rozbudowanie platformy do dialogu pomiędzy rządem a samorządem, kształtowanie wspólnej i spójnej polityki samorządów lokalnych, diagnozowanie problemów i barier rozwojowych miast małych, średnich i metropolii oraz opracowywanie sposobów ich rozwiązywania.

 

Kolejnymi priorytetami są: wspomaganie rozwoju gospodarczego, w tym rozwoju przedsiębiorczości, aktywnie współdziałanie na rzecz pozyskiwania środków zewnętrznych, zielona rewitalizacja polskich miast - "stop betonozie"; wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych, działanie na rzecz rozwoju kulturalnego, społecznego i turystycznego.

 

Prezes stowarzyszenia zaznaczył, że PRO nie ma być ani uzupełnieniem ani alternatywą dla istniejących stowarzyszeń i związków samorządowych. "My przede wszystkim nie chcemy oglądać się na innych. Podczas rozmów, które toczyliśmy od wielu miesięcy, a tak naprawdę od wielu lat, wychodziło, że ten spór, który wytworzył się, ta kłótnia nikomu nie służy. Nie służy na końcu mieszkańcom naszych miast. My chcemy poruszać tematy merytoryczne, które wierzymy, że istotnie poprawią funkcjonowanie samorządów" – powiedział.

Stowarzyszenie PRO spotka się z premierem

Natomiast Lucjusz Nadbereżny powiedział, że Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich ma charakter społeczny. - Nie będziemy mieli żadnych składek członkowskich tak, że mieszkańcy naszych miast, tak, jak jest to w przypadku innych korporacji samorządowych, nie będą obciążani kosztami funkcjonowania stowarzyszenia. Jest to jedna z fundamentalnych zasad, które postawiliśmy sobie na początku. Dlatego że swoim doświadczeniem, swoim zaangażowaniem chcemy stworzyć tę merytoryczną część funkcjonowania samorządu. Nie będziemy tworzyć żadnej administracji, dlatego że nie chcemy zajmować się sobą, tylko merytorycznym działaniem - przekazał.

 

- Nasze stowarzyszenie nie będzie, tak jak w przypadku np. związków, które zrzeszają miasta, finansowane z budżetów miast. Dlatego, że my nie tworzymy związku i to jest ta istotna różnica. Tworzymy stowarzyszenie. Chcieliśmy się zawiązać, sformalizować. Natomiast uważamy, że do tych rzeczy, o których mówimy, do których chcemy dojść, możemy dojść poprzez taką właśnie formułę – powiedział Jakub Banaszek.

 

ZOBACZ: Spór o plac Wolności w Kutnie. Jan Śpiewak: betonoza patologią polskich miast

 

Członkami nowo powołanego stowarzyszenia są prezydenci: Chełma, Zamościa, Stalowej Woli, Tomaszowa Mazowieckiego, Raciborza, Zawiercia, Sieradza, Otwocka, Pruszkowa, Puław, Żyrardowa, Przemyśla, Bełchatowa, Łomży, Świętochłowic, Skierniewic, Zgierza, Piotrkowa Trybunalskiego, Żor, Mielca, Mysłowic, Siemianowic Śląskich, Tarnobrzegu, Gorzowa Wielkopolskiego, Radomska, Lubina, Bolesławca, Katowic, Torunia i Piekar Śląskich.

Przedstawiciele PRO spotkali się z premierem

Po powołaniu stowarzyszenia jego przedstawiciele spotkali się z premierem Mateuszem Morawieckim. - Chcę podjąć pałeczkę i jak najbliżej współpracować z samorządami; pula środków w ramach rządowego funduszu inwestycyjnego dla samorządów została zwiększona do blisko 24 mld zł - powiedział premier.

 

- Dziś odtwarzamy i tworzymy miejsca pracy; Naszym marzeniem jest to, żeby plany i aspiracje Polaków, którzy urodzili się, mieszkają i kształcą w mniejszych i średniej wielkości miastach, mogły być tam realizowane. Żeby nie trzeba było szukać jakiegoś miejsca za granicą czy koniecznie starać się przeprowadzać do większego ośrodka, do wielkich miast - powiedział.

 

- Dziękuję za tę konstruktywną, trudną, ale ważną i bardzo dobrą rozmowę, która pokazuje mi ogromne obszary do współpracy z samorządowcami - zwrócił się podczas konferencji w KPRM do przedstawicieli samorządów premier. - Razem pracujemy nad uzdrowieniem finansów publicznych, co dało nam podstawę do możliwości stworzenia nowych rozwiązań inwestycyjnych - zaznaczył.

 

- Samorządy przedstawiły wnioski na kilkadziesiąt miliardów, dlatego zdecydowaliśmy się zwiększyć tę pulę z 20 do blisko 24 miliardów. To - ten wielki program inwestycyjny, Rządowy Fundusz Polski Ład - będzie rozwijane i kontynuowane - zapowiedział premier. Powiedział, że rząd stara się efektywnie rozdysponować środki między poszczególne samorządy, zaznaczył także, że wnioski spłynęły do prawie wszystkich jednostek samorządowych w Polsce.

 

Premier podkreślił, że Polski Ład to "kompleksowa strategia, a nie jednorazowe działania". - Strategia, która ma się przełożyć na wyższy standard życia naszych mieszkańców, a jednocześnie na stworzenie takich perspektyw, w których realizowało się będzie to, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe - przyciąganie naszych obywateli z zagranicy - dodał.

Jakub Banaszek: potrzeba współpracy i dialogu

Podczas konferencji głos zabrali także uczestniczący w spotkaniu z premierem prezydenci Chełma i Gorzowa Wielkopolskiego.

 

Prezydent Chełma Jakub Banaszek podkreślał, że oczekiwanie mieszkańców jest takie, by poziom życia w ich małych ojczyznach był jak najlepszy. Przekonywał, że aby tak się stało, potrzeba jest współpracy i dialogu. Przekonywał, że dotychczas bywało tak, że dobre pomysły "ulegały zatarciu przez to, że nabierały czynnika politycznego, a części samorządowców - bez wskazywania kto - nie do końca zależało na merytoryce, a bardziej na tym by pokazywać swoje racje w sporze politycznym".

 

ZOBACZ: Szef KPRM Michał Dworczyk: trwają prace nad zamknięciem Krajowego Planu Odbudowy

 

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki zapewniał z kolei, że członkowie stowarzyszenia będą starali się sukcesywnie przygotować rozwiązania problemów mieszkańców, a ich spotkania z premierem będą cykliczne.

 

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

 

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie